Siyanür nedir, hangi alanlarda kullanılır?

Siyanür nedir, hangi alanlarda kullanılır?

Siyanür farklı endüstri alanlarında kullanılan kuvvetli bir kimyasal olarak biliniyor. Naylon, plastik ve polyamid gibi farklı endüstrilerde sıklıkla kullanılan siyanür aynı zamanda altın ve gümüş işlemelerinde de tercih edilebiliyor. Peki, siyanür tam olarak nedir ve içeriğinde hangi bileşenler yer alıyor?

Siyanür genel olarak bir karbon ve ona üç bağlı azot içeren kimyasal bileşiklere verilen ad olarak biliniyor. Aslında yediğimiz yiyeceklerde de vücudumuza zarar vermeyecek miktarda siyanür bulunuyor. Ancak siyanür miktarı arttığı takdirde bu kimyasal direkt olarak zehre dönüşüyor.


Kiraz, badem, kayısı, şeftali, erik, fasulye, patates, turp, lahana, şalgam, brokoli ve mısır siyanürlü bileşikleri doğal olarak üretmektedir.


Ailesine "şerbet" diye siyanür içirdi!


SİYANÜR HANGİ ALANLARDA KULLANILIR?


Endüstride ise genellikle taşıma ve saklama güvenliği sebebiyle tuzları sodyum siyanür ve trityum siyanür demir çelik endüstrisi ve maden sanayi gibi çok çeşitli sanayi kollarında kullanılmakla beraber gaz formu hiydrosiyanik asit de 'HCN' akrilik fiber, plastik üretimi ve sentetik kauçuk uygulamalarında sıklık ile kullanılmaktadır.


SİYANÜR ZEHİRLENMESİ VE SONUÇLARI


Günümüzde en çok sigara dumanı ve yangınların dumanının solunması ile maruz kalınmaktadır. Siyanür kanda bulunan methemoglobin'e irreversible bir şekilde bağlanarak etkinlik gösterir. Bu özelliği kanın dokulara oksijen perfüzyonunu sağlayamaması sonucu hipoksiye ve sonuçta hipoksik şok ve ölüme neden olur. Oksijen mevcuttur fakat kanda taşınamaz. 


Antalya'da siyanür paniği

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS