Yumurtlama dönemi belirtileri nelerdir?

Yumurtlama dönemi belirtileri nelerdir?

Yumurtlama döneminin kadınlar üzerinde en dikkat çeken belirtileri, servikal mukuş değişikliği ve yüksek koku duyusu olarak uzmanlar tarafından açıklanır.

Yumurtlama, yumurtalık folikülünden bir yumurtanın salınmasıdır. Yumurtanın serbest bırakılmasından sonra, uterusa giden fallop tüplerinden geçer. Yumurtanın rahme yaptığı yolculuk sırasında bir sperm hücresi tarafından döllenmişse, hamilelik meydana gelebilir.

28 günlük adet döngüsü içinde yumurtlama 14. günde gerçekleşir. Ancak elbette, tüm kadınların ders kitabı döngüleri yoktur. Yumurtlama, bir önceki döngünün başlangıcında, son döneminizin başlamasından önce başlayan uzun, karmaşık bir hormonal olaylar zincirinin sonunda meydana gelir. Bu hormonal “birikme”, her döngüde tam olarak aynı şekilde gerçekleşmez çünkü vücudunuz bir makine değildir. Bu, 14üncü günde (veya sizin için her gün normal olan) yumurtlayacağınızı kabul edemeyeceğiniz anlamına gelir, çünkü her döngü, sondan farklı olma potansiyeline sahiptir.

Ovülasyonun gerçekleşmesi için gerekli olan en önemli hormonlardan biri östrojendir. Döngününüzün başlangıcında, döneminiz olduğunda östrojen seviyeleri düşüktür. Bunlar, döngünüzün ilk kısmı boyunca yükselir ve sonunda yumurtalıkların yumurta bırakma zamanı olduğunu söyleyen luteinize edici hormonun salınımını tetikleyen bir eşiğe ulaşır. Ovulasyon semptomlarının çoğu, artan östrojen seviyelerine bağlıdır. Yumurtlama belirtileri, uzmanlar tarafından 7 madde açıklanıyor:

  1. Servikal mukus değişiklikleri
  2. Daha yüksek koku duyusu
  3. Göğüs ve meme ucu hassasiyeti
  4. Hafif pelvik ya da alt karın ağrısı
  5. Işık lekelenmesi
  6. Libido değişimleri
  7. Serviksdeki değişiklikler

Hamile olan anneler dikkat: Grip önemlidir

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS