hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Göktaşı Tdk Doğru Yazılışı... Göktaşı Mı, Gök Taşı Mı Nasıl Yazılır?

  Göktaşı Tdk Doğru Yazılışı... Göktaşı Mı, Gök Taşı Mı Nasıl Yazılır
  expand

  Gökten düşen taş anlamına gelen göktaşı kelimesinin doğru yazılışı Türk Dil kurumunun belirlediği kurallar çerçevesinde kabul edilmektedir. Göktaşı kelimesi yazımı nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgiler TDK'ya göre belirlenmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türk Dil Kurumuna Göre Göktaşı Kelimesinin Doğru Yazılışı Nasıldır?

  Türk Dil kurumuna göre göktaşı kelimesi doğru yazılışı gök taşı şeklinde kabul edilmektedir. Gökten gelen taş anlamında vurgulandığı için iki kelime ayrı şekilde yazıldığında doğru olarak bilinmektedir. Gökyüzünün taşı yani anlam olarak gökyüzünden yeryüzüne inen taş manasında olduğu için belirtme söz konusu olmaktadır. Gök taşı kelimesinin taşı kelimesindeki ı harfi taşın nereye ait olduğunu belirtmekte kullanılmaktadır.

  Gök Taşı Kelimesi Bitişik mi Yazılmalıdır, Ayrı mı Yazılmalıdır?

  Göktaşı kelimesi ayrı şekilde yazılması gerekmektedir. Gök taşı şeklinde yazımı doğru kabul edilmesi gökyüzünün taşı anlamında kısaltılmış şekli olduğu için belirtilmektedir. Anlam bakımından daralma olmaması için gök taşı kelimesi ayrı yazılmaktadır. Örneğin; dün gece ülkenin batısına gök taşı düştü kelimesindeki gibi ayrı yazılması gerekmektedir. Yakında dünyaya gök taşı düşmesi bekleniyor cümlesinde de gökyüzünden gelen bir taş olarak anlam kazanmaktadır.

  Gök taşı kelimesi bitişik yazıldığında yazım yanlışı olarak kabul edilmektedir. Özel isim veya bir yer adı olarak kullanıldığında istisna olarak bitişik yazımı kabul edilmektedir. Bu tür kullanımlar genelleme yapılmamalı ve kelime kullanımında gök taşı yazımı her zaman ayrı yazılmalıdır. Gök taşı şeklinde yazılması gerekmektedir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow