2005'ten beri yaşanan en şiddetli patlama Dünya'ya ulaştı

2005'ten beri yaşanan en şiddetli patlama Dünya'ya ulaştı

Pazar günü Güneş'te yaşanan büyük bir enerji atımı patlamasının etkilerinin dünyaya ulaştığı bildirildi. Amerikalı uzmanlar bu patlamanın 2005'ten beri yaşanan en şiddetli atım olduğunu söylüyor.

Güneş'in yüzeyinde pazar günü gerçekleşen büyük koronal (taçküre) kütle atımının sebep olduğu radyasyon fırtınası dün dünyaya ulaştı.

Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer idaresi, 21 Haziran'da meydana gelen büyük Güneş patlamasının etkilerinin dün öğle saatlerinden itibaren görüldüğünü, enerji şebekeleri ile GPS sistemlerinde sorunlar yaşanabileceğini ve kutup bölgelerinde parlak auroralar
Gözlemlenebileceğini bildirdi.

Noaa uzmanları, Güneş'teki faaliyetin çok güçlü olduğunu, radyasyon fırtınasının olağandan daha süratli bir şekilde Dünya'ya ulaştığını, 2005 Eylül'ünden beri görülen en şiddetli patlama ile karşılaşmış olabileceklerini kaydetti.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)'nın güneş dinamikleri gözlemevi (SDO) uzay aracı da söz konusu Güneş patlamasını görüntüledi.

Sık sık yaşanan Güneş patlamaları çok güçlü radyasyon dalgalarını uzaya yayıyor. Dünya, bu tür patlamalardan etrafındaki manyetik alan nedeniyle etkilenmiyor. Radyasyon atmosfere ulaşamıyor ancak yarattığı manyetik dalgalanma uyduları ve iletişim hatlarını etkiliyor...

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS