Einstein’in son teorisi de ispatlandı

Einstein’in son teorisi de ispatlandı

Ünlü fizikçi Albert Einstein'in 100 yıl önce ortaya attığı yerçekimi dalgalarının varlığına ilişkin teorisi bilim adamları ispatlandı.

Ünlü fizikçi Albert Einstein’ın 1916'da ilişkin ortaya attığı teori yerçekimi kuvvetinin dalgalar halinde yayıldığını söylüyordu ancak bu teori daha önce ispatlanamamıştı.


"Lazer Interferometer Yerçekimi Dalgası Gözlemevi" (LIGO) çalışma grubu tarafından yapılan gözlemlerin sırasında birbiriyle çarpışan iki kara delik tespit edildi. Keşfi değerlendiren astro-fizikçiler, kara deliklerden alınan sinyalin çekim dalgalarının varlığıyla ilgili hiçbir şüphe bırakmadığını ifade etti ve böylelikle Einstein'ın teorisi de ispatlanmış oldu.


LIGO sözcüsü Gabriela González bu gelişmeyi şu sözlerle açıkladı; “Çok uzun bir yoldu ama bu daha başlangıç. Artık ikili kara deliklerin olduğunu biliyoruz, evreni dinlemeye başlayacağız.”


Bu keşif, Einstein’ın "Genel Görelilik Teorisi"nin doğrulanması anlamına gelirken, keşfedilen yerçekimi dalgalarının iki kara deliğin 1.3 milyar ışık yılı ötedeki çarpışmasıyla ortaya çıktığı belirtiliyor.


Uzaydaki cisimlerin yer çekim kuvvetinin kütlelerinin büyüklükleriyle doğru orantılı olduğunu öngören Einstein'in teorisine göre kara delik gibi büyük kütleli cisimlerin zaman çekim kuvveti ve zamanı bükebilme yeteneği bulunuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS