Google'ın DNI fonu, Avrupa çapında 124 haber projesine 24 milyon Euro kazandırıyor

 Google'ın DNI fonu, Avrupa çapında 124 haber projesine 24 milyon Euro kazandırıyor

Google'ın Avrupa'daki yayıncılık dünyasındaki itibarını iyileştirme konusundaki çabaları bugün bir adım daha attı.

Haber yayıncılığındaki yeni çabaları keşfetmek, teşvik etmek ve mali açıdan desteklemek amacıyla kurulan Digital News Initiative, Avrupa'daki 25 ülkedeki 124 projeye 24 milyon € (26 milyon dolar) ayırdığını açıkladı. Çabalar, veri gazeteciliğini geliştirmek için projelere başlamış olan büyük gazeteleri ve okuyucuların hikayelerini anlatmak için AI kullanmayı kapsıyor; Son ABD seçimlerinden sonra, zamanında konu olan sahte haberciliği yok etmek için kar amacı gütmeyen gelişmekte olan bir yol izlemişti.


Bu, 2015 yılında başlatılan ve bir yıl önce yapılan başvurular için açılan DNI'nin finansmanının ikinci dilimi. 124 çok projeye benziyorsa, Google'ın burada yaptığı strateji gibi görünüyor: daha az miktarda para olanağı olan birçok insana fon sağlayın. Bu yılın başlarında açıklanan finanse edilen projelerin ilk grubu 128, toplam 30 milyon euro aldı.


Google'ın yeni şeyleri denemek için büyük ve küçük ölçekli haber kuruluşlarını destekleme çabaları, aynı zamanda şirketin düzenleyici kurumlarla Avrupa'da ileriye dönük bir pazarlık yapmaya çalışıyor ve sonrasında da çok baskın olduğuna dair bir dizi antitröst davası geliyor. Yalnızca arama işini değil, aynı zamanda mobil Android işini de başarıyla gerçekleştirdi.


Google CEO'su Sundar Pichai şu anda Avrupa'da ve bu hafta Cuma günü AB antitröst şefi Margrethe Vestager ile devam eden davaları görüşmek üzere bir araya gelmesi bekleniyor.


DNI çalışması, aynı zamanda birçok haber kuruluşunun haber endüstrisinin ekonomisine karşı mücadele ettiği ve bu da gazete satışlarında ve reklamlarda para kazanan karlı, basılı bir iş olmaktan karmaşık bir geçiş geçiren bir dönemde gelir; Çabası çevrimiçi.


Bu, yalnızca daha küçük ilköğretim haber kıyafetlerinden değil, aralarında en ikonik olanlardan bazılarına zarar veren bir eğilim. WSJ ve Guardian, son aylarda işten çıkarmaları açıklayan daha büyük yayınlar arasındadır; Fusion ve Univision, daha yeni ve daha yenilikçi gruplardan bazıları 250'den fazla personele kalkışacaklarını ve bazılarının halihazırda yürürlüğe girdiklerini belirttiler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS