iOS 9'un 14 gizli özelliği

iOS 9'a geçenler yeni özelliklere keşfetmeye devam ediyor. Ancak bazı özellikler gizlenmiş ve bulması hiç kolay değil."iOS 9'un 12+2 gizli özelliği"
İşte Mashable'ın sizler için hazırladığı "12 gizli özelliği" keşfetme rehberine 2 özellik de biz ekledik...
1. Wi-Fi Assist
1. Otomatik etkinleştirilen Wi-Fi Assist, Wi-Fi bağlantınızın zayıf olduğu durumlarda otomatik olarak hücresel veriye geçiş yapılmasını sağlıyor. Bu özellikle cepte internet kullanımınızı kesintiden kurtarabilir ancak bu özelliği etkinleştirmeden önce mobil internet ücretlerini de unutmayın.
2. Akıllı takvim
2. Apple'ın takvim uygulaması artık daha faydalı ve akıllı. Davetleri, uçuş bilgilerini ve restoran rezervasyonlarınızı tespi edibilen Takvim uygulaması bunları otomatik olarak takvime ekliyor. Ayrıca size etkinliklerinizle ilgili öneriler de yapabiliyor. Mesela uçuşunuz varsa, havaalanına giden yollardaki trafik durumunu size bildirebiliyor.
3. Uçuş durumu
3. iOS 9 uçuşunuz olduğunda uçuş numarasını tespit ederek size bilgi verebiliyor. Uçuş tarihi, kalkış ve varış saatleri, nereden nereye gideceğinizi gösteren harita, gecikme olup olmadığı bilgisi vs.
4. Çoklu fotoğraf seçme özelliği
4. Apple sonunda yaptı. iOS 9'la birlikte iPhone kullanıcılarının en büyük derdi sona erdi. Artık birden fazla fotoğrafı aynı anda seçmek mümkün.
5. Bildirimleri organize etme
5. iOS 9'la birlike Bildirimler menüsünü organize ederken artık daha fazla seçeneğiniz var. Bilidirimleri kronolojik, uygulamalara göre gruplayarak sıralayabilirsiniz. Yani hangi bildirimin en önde gösterileceğine siz karar verebilirsiniz.
6. Notlarını organize et
6. Notes uygulaması iOS 9'la birlikte artık daha çok dikkat istiyor. İşleri çok daha kolaylaştıran uygulama, notelarınızı organize edebilirken klasör desteği de sunuyor. Ayrıca bu klasörleri ve notları e-posta hesabınıza da bağlayarak istediğiniz zaman ulaşmanızı ve düzenlemenizi kolaylaştırıyor.
7. Siri'ye sesini öğret
7. Siri'ye iOS 9'la birlikte ses tanıma özelliği geldi. Bir kez "Hey, Siri" komutunu aktive edince Siri sadece sizin sesinize duyarlı oluyor ve sadece size yanıt veriyor.
8. Paylaş ve sesli e-posta gönder.
8. iOS 9'in sonunda eklediği özelliklerden biri de sesli mesajlar oldu. Artık sesli mesajlarınızı telefon uygulamasıyla paylaşıp gönderebiliyorsunuz. Ayrıca iMessage, Mail ve diğer uygulamalarda buna dahil.
9.CarPlay
10 / 15
iOS 9'un 14 gizli özelliği
9.Apple'ın otomobil içi bilgi sistemi CarPlay, iOS 9'la birlikte gelişme gösterdi. Artık iPhone'unuzla otomobilinizi senkronize edebilirsiniz. Ana ayarlar menüsünden yapılan bu eşitleme işlemiyle mesela gelen kısa mesajları otomobilinizden dinleyebilirsiniz.
10. Kilit ekranı sürprizi
11 / 15
iOS 9'un 14 gizli özelliği
12. iPhone'unuzu kulaklığa bağladığınızda kilit ekranınızda bir değişiklik göreceksiniz. Müzik uygulamaları kilit ekranınızda belirecek.
11. Facetime'la mesaj bırakma
12 / 15
iOS 9'un 14 gizli özelliği
11. FaceTime'da gelen çağrıya cevap veremeyecek durumdaysanız artık "mesaj bırakın" ı seçebileceksiniz.
12. Uygulamalar arasında gezinti
13 / 15
iOS 9'un 14 gizli özelliği
iOS 9'un belki de en faydalı özelliğini en sona sakladık. iOS 9 öncesinde birçok uygulama açtığımızda uygulamalar arasında kayboluyorduk. iOS 9'la artık bir önceki uygulamaya geri dönmek sol üst köşedeki kısayolla kolaylaştı.
13. Shift tuşu sorunu
14 / 15
iOS 9'un 14 gizli özelliği
iOS 9'dan önce klavyede shift tuşunun basılı olup olmadığı anlaşılmıyordu. Şimdi bu tuş basıldığında renk değiştiriyor.
14. Bütün Selfie'ler bir arada
15 / 15
iOS 9'un 14 gizli özelliği

Artık selfie'lerinizi diğer fotoğrafların arasında aramanıza gerek yok. iOS 9 ön kamerayla çekilen bütün fotoğrafları Selfilerim klasöründe topluyor.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS