hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Erdoğan, Obama ile görüştü

  Erdoğan, Obama ile görüştü
  expand

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'nın St. Petersburg kentinde ABD Başkanı Barack Obama ile görüştü.

  Erdoğan, Petersburg'un Strelna kasabasında, G-20 Liderler Zirvesi kapsamında düzenlenen Çalışma Yemeği'nin ardından Obama ile bir araya geldi.

  Bugün tekrar görüşecekler

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile bugün tekrar bir araya geleceklerini bildirdi.

  Erdoğan, Rusya'nın St. Petersburg kentinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'nin ilk günkü programının tamamlanmasının ardından, kent merkezinde konakladığı otele geçti.

  Başbakan Erdoğan, otele gelişinde, gazetecilerin, zirveye ilişkin değerlendirmesi sorulması üzerine, "Çok yoğun geçti daha yeni geliyoruz" dedi.

  Bir gazetecinin, "Başkan Obama ile görüşmeniz oldu herhalde" sözleri üzerine, Erdoğan, "Oldu. Yarın inşallah tekrar devam edeceğiz. İnşallah zaten bir basın toplantısıyla hem G20'nin malum ekonomik boyutunu hem de diğer siyasi boyutunu sizlerle paylaşılırız" diye konuştu.

  Erdoğan, "Başkan Obama ile yarın mı görüşeceksiniz" sorusuna, "Bugün görüştük, yarın tekrar görüşeceğiz" yanıtını verdi.


  Başbakan Erdoğan, bugün ise, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü.

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Şam'da kimyasal silah incelemesi yapan BM misyonunun çalışmalarına ilişkin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bilgi verdi. BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, G20 Zirvesi kapsamında Rusya'da bulunan Genel Sekreter Ban, Başbakan Erdoğan ile bir araya geldi. Görüşmede, Suriye'deki son gelişmeler ve uluslararası toplumun bu krize tepkisi ele alındı. Ban, Erdoğan'a halen rapor hazırlama sürecinde olan BM kimyasal silah denetçilerinin çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

  Kıbrıs konusunun da ele alındığı görüşmede Genel Sekreter Ban, Türkiye'nin "iki taraf için de kabul edilebilir kalıcı çözüm" sağlama çalışmalarına bağlılığından duyduğu memnuniyeti belirterek, Türkiye'yi bu sürecin desteklenmesinde oynadığı olumlu rolü sürdürmesi konusunda teşvik etti.

  Merkel ile görüştü

  Başbakan Erdoğan, Rusya'nın Petersburg kentinin ev sahipliğini yaptığı G20 Liderler Zirvesi'nin düzenlendiği merkezde, Konsantinovsky Sarayı'na bağlı bir toplantı salonunda, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüşmesinin ardından, Almanya Başbakanı Merkel ile bir araya geldi.

  İki görüşme arasında Başbakan Erdoğan, Merkel ve Ban Ki-Mun bir süre sohbet etti.

  Erdoğan ve Merkel daha sonra başbaşa görüşmeye geçti. Basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 45 dakika sürdü.

  Erdoğan, Etiyopya Başbakanı Haile Mariam Desalegne ile de yaklaşık yarım saatlik bir görüşme yaptı. Basına kapalı gerçekleşen görüşmeye, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da katıldı.
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow