10 bin tonluk sahte gıda operasyonu

10 bin tonluk sahte gıda operasyonu

Avrupa Polis Örgütü (Europol)'ün dünya genelinde yürüttüğü operasyonlarda 10 bin tondan fazla yasadışı gıda ve içecek ele geçirildiği açıklandı. Ele geçirilen ürünler arasında maymun eti, tırtıl, çekirge ve sahte içki de var.

BBC'nin haberine göre Europol, 57 ülkenin emniyet birimlerinin katıldığı operasyonun üç ay sürdüğünü, 12 bin küveti doldurmaya yetecek kadar sahte içki tespit edildiğini duyurdu. İngiltere'de 10 bin litre katkı maddeli içecek, İtalya'da yeşil rengi vermesi için bakır sülfatla boyanan 85 ton zeytin bulundu. Tarihin en geniş kapsamlı yasadışı gıda operasyonu olarak nitelendirilen soruşturmada ele geçirilen ürünler arasında maymun eti, tırtıl, çekirge de var.

Baskınlar 2015 yılı Kasım ila 2016 yılı Şubat ayları arasında düzenlendi. Europol, milyarlarca dolarlık sahte gıda piyasasının oluşmasında yiyecek içecek fiyatlarının artmasının da rol oynadığını bildirdi. Havaalanlarındaki kontrol noktalarında da ithal edilmek istenen çok sayıda yasadışı ürün ele geçirildi. Bunlar arasında, Belçika'daki gümrük memurlarının Zaventem Havaalanı'nda ele geçirdikleri birkaç kilogram maymun eti de var.Operasyonlar ayrıca Sudan, Endonezya, Yunanistan, Fransa, Avustralya, Bolivya, Macaristan, Tayland ve Güney Kore'de gerçekleştirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS