120 yıllık videoları yayınladılar!

120 yıllık videoları yayınladılar!

Associated Press ve British Movietone'un gerçekleştirdiği ortak projede 1895 yılından günümüze kadar tarihi değer taşıyan bir milyondan fazla dakikayı kapsayan 550 binden fazla video iki YouTube kanalına yüklendi. Görüntüler arasında Türkiye'nin yakın tarihine dair de pek çok kayıt var.

AP'den yapılan açıklamada söz konusu YouTube kanallarının görsel bir ansiklopedi olarak kullanılabileceği ifade edilirken videoların "modern tarihin en dikkat çeken anlarına özel bir bakış" olduğu belirtildi.


Koleksyonda dünya tarihinde iz bırakmış olay ve kişilere ait tarihi videolar dikkat çekiyor. Bu videoların arasında ünlü komedyen Charlie Chaplin'in balayından, İtalyan diktatör Mussolini'nin "barış mesajına", Amerika'yı İkinci Dünya savaşına çeken Pearl Harbour baskınından Titanik'in batmadan önceki görüntülerine kadar pek çok tarihi anı içeren 550 bin kayıt bulunuyor.


1 milyon dakikalık görüntü


Kullanıcılar 1895'ten günümüze kadar hayatın tüm alanından 550 bin video görüntüsüne ücretsiz erişilebilecek. Görüntülerin toplam süresi ise 1 milyon dakika... Ajans, bunun youtube'a konulan en büyük tarihi haber arşivi olduğunu belirtti. 


Türkiye tarihinden de pek çok görüntü var


Arşivde Türkiye'nin yakın tarihine ilişkin görüntüler de var. 


2. Dünya Savaşı öncesinde Ankara'da dönemin cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün 23 Nisan törenlerine katılması; 1946 seçim kampanyaları ve Demokrat Parti'nin Sultanahmet mitingi; Demokrat Parti iktidarında Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın askeri teftiş görüntüleri ve Yugoslavya Lideri Tito'yu kabul etmesi; 1959'da dönemin başbakanı Adnan Menderes'in New York ziyareti arşivdeki görüntülerden bazıları...


Türkiye'nin, Nato görüşmeleri ve Kıbrıs sorununuyla gündemde olduğu göze çarpıyor. Amerikan askerlerinin 1958'de İncirlik Üssü'ne geldikleri anlar da kameralara yansımış. Arşivde 1953'te 500 kişinin hayatını kaybettiği Çanakkale'nin Yenice ilçesindeki deprem de var


Associated Press'in uluslararası arşiv direktörü Alwyn Lindsey konuyla ilgili yaptığı açıklamada "AP'nin, British Movietone koleksyonu ile birleştirdiği arşiv görüntüleri tarihimizi şekillendiren kişiler ve olaylar arasında inanılmaz bir görsel sehayat imkanı yaratıyor" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS