hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  32 saat süren ameliyatın ardından cerrahlar yere yığıldı

  32 saat süren ameliyatın ardından cerrahlar yere yığıldı
  expand

  Çin'de hem anevrizması hem de beyin tümörü olan hastanın ameliyatı tam 32 saat sürdü. Başarıyla sonuçlanan ameliyatın ardından cerrahlar yorgunluktan yere yığıldı. Çin basını, bunun şimdiye dek Fujian Tıp Fakültesi Hastanesinde gerçekleştirilen en uzun operasyon olduğunu yazdı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hayatlarını insanları kurtarmaya adayan, gece gündüz çalışan doktorlara bir örnek de Çin'den geldi.

  İnternette hızla yayılan emeğin göstergesi bu fotoğraf 32 saatlik ameliyatın ardından yorgun düşüp yere yığılan doktora ait. Ameliyata toplamda üç cerrah, altı anestezi uzmanı ve sekiz hemşire girdi. Hep beraber üç farklı operasyonla bir hastanın beynindeki tümörü almaya çalıştılar.

  En uzun operasyon

  Medimagazin'de yer alan habere göre; cumartesi sabahı saat 08:30’dan pazar gününe kadar süren operasyonda cerrahlar, anestezi uzmanları ve hemşireler harika bir iş çıkardılar.

  Çin’in önde gelen gazetelerinden Global Times, bunun şimdiye dek Fujian Tıp Fakültesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen en uzun operasyon olduğunun altını çizdi.

  Cerrahlardan Dr. Chen Jianping, “Hastamızda hem anevrizma hem de hemanjioblastom vardı. İki tümörü tek operasyonda almamız gerekiyordu. Operasyonun çok riskli ve zor olacağını biliyordum. Bu gibi durumlarda bütün tümörleri art arda almanız gerekir” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hastanın yakınları bile ameliyatın başarıyla yapılacağına inanmıyordu

  Operasyon boyunca doktorlar çeşitli aralıklarla mola verdiler. Hastanın yakınları bile doktorların operasyonu başarıyla tamamlayabileceklerini sanmıyorlardı.

  Neyse ki operasyon başarıyla tamamlandı. Fotoğrafta da göreceğiniz gibi doktorlardan biri operasyon bittikten sonra zafer işareti yaptı. Dr. Chen Jianping, büyük bir mütevazı ile operasyonun başarılı geçmesinde en büyük rolün takım arkadaşlarına ait olduğunu ifade etti.

  Chen Jianping, “Bunu sadece bir ameliyatla nitelendirmek doğru olmaz. Basında yüzlerini görmediğiniz onlarca meslektaşım her gün aynı zorluklarla karşılaşıyorlar” dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow