hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  4 köy anlaşmazlığı bitti süreç başladı! Azerbaycan-Ermenistan sınırına ilk sınır taşı yerleştirildi

  4 köy anlaşmazlığı bitti süreç başladı Azerbaycan-Ermenistan sınırına ilk sınır taşı yerleştirildi
  expand
  KAYNAKİHA

  Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki sınır belirleme çalışmaları kapsamında ilk sınır taşı yerleştirildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Azerbaycan ve Ermenistan arasında sınır belirleme çalışmaları devam ediyor. İki ülkeden uzman grupların yaptığı yer ölçümlerin ardından koordinatların belirlenmesi ile Azerbaycan-Ermenistan arasında ilk sınır taşı yerleştirildi.

  "UZMAN GRUPLAR ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR"

  Azerbaycan-Ermenistan Sınır Belirleme Komisyonu Eş Başkanı, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev'in ofisinden yapılan açıklamada, “Bugün sınır bölgesinde jeodezik ölçümlere dayalı koordinatların belirlenmesi süreci başladı. İki ülkenin uzman grupları çalışmalarını sürdürüyor. Bu süreç, Azerbaycan ile Ermenistan arasında sınır sorunlarının çözümüne ilişkin yapılan görüşmeler sonucunda, varılan anlaşmalar temelinde gerçekleştirildi” dedi.
  İki ülke arasında 19 Nisan’da yapılan görüşmede sınırlandırma sürecinin ilk aşaması gerçekleştirilmiş, Ermenistan işgali altında bulunan 4 köyün Azerbaycan’a geri verilmesi ve sınır belirleme çalışmalarının sürdürülmesi konusunda ön anlaşma yapılmıştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İŞGAL ALTINDAKİ DÖRT KÖY İADE EDİLDİ

  Buna göre, Bağanis, Voskepar, Kirants, Berkaber yerleşkeleri Ermenistan’da, Ermenistan işgali altındaki Azerbaycan köyleri olan Bağanis Ayrım, Aşağı Eskipara, Heyrimli Gızılhacılı ise Azerbaycan’a geri iade edilmesi ve sınırların bu güzergahtan geçmesi konusunda ön anlaşmaya varılmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow