45 günde ülkeyi ele geçirdiler: Taliban'ın '4 atlısı'

45 günde Afganistan’ın tümünü işgal eden, ülkenin kontrolünü ele geçiren Taliban’ın zirvesinde kimlerin olduğunu ve bilinmesi gerekenleri Güneri Cıvaoğlu Milliyet'teki köşesinde yazdı. İşte o yazı...Haybatullah Ahundzade, “Taliban’ın en büyüğüdür, lider odur.”

Taliban’eski lideri Akhtar Mohammad Mansour’un Pakistan’da “ABD’nin bir drone saldırısıyla öldürülmesi” üzerine -2016’da- onun yerini almıştı.

HEYBETULLAH AHUNDZADE

Ahundzade, uzun süre Taliban’ın “en üst düzey yargıcı olan bir din adamıydı.” 2001’de Pakistan’a kaçan Taliban üst düzey isimleri arasındaydı.

Yıllarca Pakistan’daki medreselerde hocalık yaptı. Şeriat öğretti. Çok fazla askeri deneyimi yok.

“Taliban’ın lideri” olduğundan bu yana asıl görevi “hizipleri birleştirmek ve böylece bütün güçleri merkezi liderliğe bağlamaktı.”

Ayrıca ABD’nin Afganistan’ı ele geçirmesinden sonra Taliban’ın zayıflayan mali durumunu düzeltmeye de çalıştı.

Dünkü Washington Post gazetesine göre, “Narkotik ticaret” yoluyla bunu büyük ölçüde sağladı.

ABDULGANI BİRADER

Abdulgani Birader, pazar günü Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeden kaçması sonrasında “Afganistan’a hitap eden” Taliban büyüğüdür.

Doha’da kaydedilen bu açıklamasında Afganistan’a ve dünyaya şöyle seslendi:

“Büyük bir zafere ulaştık. Allah’ın önünde tevazu göstermeliyiz. Şimdi insanlara nasıl hizmet edeceğimize, onları nasıl güvence altına alacağımıza ve geleceklerini en iyi şekilde nasıl sağlayacağımıza odaklanmalıyız.”

Birader, 2020’de dönemin ABD başkanı Trump’la konuşmuştu. Bir ABD Başkanı’yla doğrudan iletişim kuran ilk Taliban lideri oldu.

ABD Başkanı Taliban lideriyle konuştuğuna göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Belki ben de onların bir lideriyle konuşabilirim” söylemine, bir referanstır. Aslında Abdulgani Birader 2010’da Pakistan’da hapsedilmişti.

ABD’nin görüşme yapacağı Talabani heyetine başkanlık etmesi için -Washington’un isteği üzerine- 2018’de serbest bırakıldı.

Başkan Donald Trump yönetimindeki ABD ile Taliban arasında imzalanan barış anlaşmasında onun imzası var. Birader, görüşmeler boyunca “ABD birliklerinin geri çekilmesi” için diretti. ABD’nin tamamen çekilmesini “barış anlaşmasının temel koşulu” olarak Taliban adına dayattı.

MUHAMMED YAKUB

Muhammed Yakub Taliban’ın kurucusu Muhammed Omer’in en büyük oğludur. Taliban ordularının “başkomutanıdır.”

2013 yılında babasının ölümü sonrası, öne çıkan grup arasında sivrildi. Taliban uzmanlarına göre, Muhammed Yakub, aşırılık grubunun ılımlı üyesi...

AP’ye göre Taliban geçen hafta hızlı toprak kazanımlarıyla ilerlerken, Muhammed Yakub, savaşçılarını Afgan rejim ordusuna ve hükümetine, idarecilerine zarar vermekten, evleri yağmalamaktan kaçınmaları “pazar yerlerini ve dükkânlarını çalışır halde tutmaları” için çağrılar yaptı.

Sirajeddin Hakkani Washington Post’a göre “daha az ılımlı”... ABD tarafından “terörist grup” olarak tanımlanan Hakkani ağının kurucusu Celaleddin Hakkani’nin oğlu...

Afganistan’da ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin ölümcül bombalamalarıyla bilinen Hakkani ağını ortadan kaldırmak öncelikli hedefiydi. Hakkani, hem bu ağın lideri hem de “Taliban lider yardımcısı” olarak görev yapıyor.

Sirajeddin Hakkani’nin geçen yıl New York Times’ta “Biz, Taliban, istediklerimiz” başlıklı bir köşe yazısı yayımlanmıştı. Bu yazı manşetlere de taşınmıştı. Bir terör ağı liderinin yazısını yayımlarken New York Times’ın yazar hakkında okuyucularına yeterli bilgi vermemesi eleştirilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS