AB referandumuna saatler kala anketlerde son durum

AB referandumuna saatler kala anketlerde son durum

Birleşik Krallık'taki kritik Avrupa Birliği (AB) referandumuna saatler kala, son anketler "AB'de kalalım" diyenlerle "AB'den ayrılalım" diyenlerin oranını başa baş gösterirken, NATO'dan açıklama geldi.

"Survation" adlı sosyal araştırma merkezi tarafından önceki gün yapılan anketin sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 45'i AB'de kalmaktan yana oy kullanacağını söylerken, yüzde 44 ise AB'den çıkmak istediğini dile getirdi. Kararsızların oranı da yüzde 11 olarak kaydedildi.


"YouGov" adlı araştırma şirketinin Times gazetesi için yaptığı ankette ise katılımcıların yüzde 49'u "birlikte kalalım" derken, yüzde 51 "birlikten çıkalım" dedi. Son anketlerden "ORB"nin araştırmasına göre de AB'de kalmak isteyenlerin oranı yüzde 53, birlikten çıkmayı talep edenlerin oranı da yüzde 46 oldu.


Son 6 anketin sonuçlarının ortalaması olan, "Birleşik Krallık ne düşünüyor?" adlı araştırmanın verilerine göre, AB'den ayrılmak isteyenlerin oranı yüzde 49, AB destekçilerinin oranı ise yüzde 51 olarak belirlendi.


Ülkedeki kamuoyu yoklamaları referandumun başa baş geçeceğine işaret etse de geçen yılki genel seçim ile 2014 yılındaki İskoçya'nın bağımsızlık referandumu öncesinde yapılan kamuoyu yoklamalarının yanıldığı biliniyor. Kamuoyu yoklamaları genel seçimde koalisyon hükümetine işaret etmiş ancak Muhafazakar Parti tek başına iktidar olmuştu. İskoçya'nın bağımsızlık referandumunun ise başa baş geçeceği tahmin edilmiş ancak birlik yanlıları 10 puan önde çıkmıştı.


NATO'dan uyarı


Bu arada, kritik kararın verilmesine kısa süre kala İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Guardian'a açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, terör ve yasa dışı göçle mücadele konularında Avrupa'nın kalbindeki Birleşik Krallık'ın rolünün önemini vurguladı. Parçalanmış bir Avrupa'nın bölgedeki istikrarsızlığı artıracağı uyarısında bulunan Stoltenberg, "Terör tehdidiyle mücadelede hem AB'ye hem de NATO'ya ihtiyacımız var. NATO ile AB arasında güçlü iş birliğine ihtiyacımız var. Birleşik Krallık hem NATO hem de AB içerisinde liderlik gösteriyor. Komşularımız daha istikrarlıysa biz daha güvendeyiz. Birleşik Krallık, AB ile NATO arasında ayrıca Avrupa ve ABD arasında bir tür köprü. Bu, Birleşik Krallık, ABD ve NATO
için önemli" dedi.46 milyondan fazla seçmen


Yaklaşık 70 milyon kişinin yaşadığı Birleşik Krallık'ta halk, yarın sandık başına giderek "Birleşik Krallık AB üyesi olarak kalmalı mı, yoksa AB'den ayrılmalı mı?" sorusunu yanıtlayacak.


18 yaş üzerinde Birleşik Krallık ve Birleşik Krallık'ta yaşayan İrlanda ve İngiliz Milletler Topluluğu vatandaşlarının oy kullanabileceği referandum çerçevesinde, kayıtlı 46 milyon 499 bin 537 seçmen bulunuyor.


Referanduma katılım oranı ile kararsızların son anda vereceği kararın referandum sonucunu belirlemesi bekleniyor. Analistler, referanduma katılım oranının yüzde 80'i geçebileceğine dikkati çekiyor.


Referandum yarın yerel saatle 07.00-22.00 (TSİ 09.00-00.00) arasında yapılacak. Referandum sonucunun cuma sabaha karşı belli olması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS