Tedarik krizi sonrası AB, Rusya'nın COVID-19 aşısını olası onay için değerlendirmeye başladı

Avrupa Birliği, Rusya'nın Sputnik V koronavirüs aşısının olası bir onay için gerçek zamanlı değerlendirmeye başladı.Avrupa Birliği'nin ilaç kurumu (EMA), Rusya'nın Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen Sputnik V koronavirüs aşısının olası bir onay için gerçek zamanlı değerlendirmeye başladı.

Düzenleyici kurumun açıklamasının ardından Rusya'nın Ulusal Varlık Fonu RDIF'in başında bulunan Kirill Dmitriev, aşının AB'de kullanım onayı alması halinde 50 milyon kişiye yetecek miktarda aşıyı Haziran ayından itibaren AB'ye satabileceklerini belirtti.

AVRUPA KOMİSYONU REDDETTİ

Avrupa Komisyonu ise aşının Rusya'dan alınması için müzakere yürütmediğini açıkladı.

Avrupa Komisyonu'ndan yapılan açıklamada
Rusya'nın geliştirdiği Sputnik V koronavirüs aşısını tedarik etmek için görüşme yürütülmediği ifade edildi. Avrupa Komisyonu sözcüsü "Şu anda Sputnik aşısının aşı
portföyümüze katılması için görüşme yürütmüyoruz" dedi.

AVRUPA'DA TEDARİK SORUNU
Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Şubat ayında "Sputnik V" aşısı hakkında yetkililerle görüşmek için Rusya'ya bir ekip gönderdiğini ve bu görüşmelerin olumlu geçtiğini de belirtmişti.

İsveç Aşı Koordinatörü Richard Bergström de Sputnik V aşısının İsveç'te kullanılabileceğini ve konuyla ilgili gerekli değerlendirmelerin yapılmaya devam ettiğini belirterek, "Sputnik V kısa süre önce büyük ölçekli 3. aşama çalışmasında iyi bir güvenlik profiliyle birlikte yüzde 91,6 verimlilik gösterdi. 20 binden fazla katılımcıya dayanan ara sonuçlar, prestijli bilimsel dergi The Lancet'te yayınlandı." demişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS