Son Dakika

AB vize serbestisini tanısa bile istediğinde geri çekebilecek

A A

06.05.2016 - 09:34 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Cnnturk.com

Schengen sınırlarını korumak için ek önlemleri gündeme getiren Avrupa Birliği’nin (AB), Türkiye’ye vize serbestisi konusunda gerektiğinde “süspansiyon mekanizması”nı devreye sokarak bu serbestisiyi geri çekebileceği ortaya çıktı.

AB vize serbestisini tanısa bile istediğinde geri çekebilecek

Gazete Habertürk'ten Bahar Bakır'ın haberine göre, Türkiye ile Haziran ayı sonunda vizeleri kaldırmaya hazırlanan Avrupa Komisyonu, Schengen sınırlarını korumak için ek önlemleri gündeme getirdi.

AB Komisyonu'ndan Türkiye ile vizelerin kaldırılması tavsiyesi

Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye vize serbestisi konusunda gerektiğinde “süspansiyon mekanizması”nı devreye sokarak bu serbestisiyi geri çekebileceği ortaya çıktı. Türkiye ile haziran ayı sonunda vizeleri kaldırmaya hazırlanan Avrupa Komisyonu, Schengen sınırlarını korumak için ek önlemleri gündeme getirdi. Bu önlemler şöyle:

-Komisyon, Schengen bölgesi ve dış sınırlarda AB Giriş-Çıkış Sistemi’nin (EES) güçlendirilmesini istedi. Bunun temel nedeni, üçüncü ülke vatandaşları için sınır kontrolündeki kaliteyi artırmak, sınırlar içinde kalanlar için sistematik ve güvenilir bir kimlik tanımlama sistemi oluşturmak ve yasa dışı göçü önlemek.

-AB, Ağustos 2016’da AB Seyahat Bilgileri ve İzin Sistemleri (ETIAS) adlı yeni bir sistemi devreye sokmaya hazırlanıyor. ABD modelinden örnek alınarak hazırlanan sistem, Schengen bölgesinin güvenliğini güçlendirmeyi hedefliyor.

Türkiye vize muafiyetine kavuşacak mı?

Ne zaman devreye girecek?

"Süspansiyon mekanizması"nın yer aldığı vize düzenlemesi, herhangi bir AB üyesi devlete, şartların yerine getirilmemesi durumunda vizeyi geri getirmek için girişimde bulunma hakkı sağlıyor. Bu şartlar şöyle sıralanıyor:

-Türkiye’den gelen 3. ülke vatandaşlarının yasa dışı göçmen sayısının aniden ya da kademeli olarak artması,
-AB ülkelerinde yasa dışı olarak kalan 3. ülke vatandaşlarının sayısının artması,
-AB’de yakalanan 3. ülke vatandaşlarının herhangi bir iltica başvurusunda bulunmamış olması,
-Geri Kabul taleplerinin reddedilmesi.

Dışişleri Bakanlığı: Haziran sonunda vizenin kaldırılmasını temenni ediyoruz

Parmak izli biyometrik pasaportun içinde ne var?

Dışişleri Bakanlığı kaynakları, vize serbestisinin koşulları arasında yer alan parmak izli biyometrik pasaportta hangi bilgilerin yer alacağı konusunda açıklama yaptı. Buna göre AB ülkelerindeki pasaportlarda hangi bilgiler yer alıyorsa Türk pasaportlarında da aynı bilgilere yer verilecek, Türkiye’ye özgü ilave bilgiler olmayacak. Çiplerde,nüfus cüzdanındaki bilgiler , biyometrik fotoğraf, parmak izi ve imza yer alacak.