ABD 45. başkanını seçiyor: Hillary Clinton mı, Donald Trump mı?

ABD 45. başkanını seçiyor: Hillary Clinton mı, Donald Trump mı?

Demokrat Hillary Clinton mı? Cumhuriyetçi Donald Trump mı? Sorunun yanıtının belirlenmesine artık saatler kaldı. ABD'de yeni başkanı belirleyecek seçimler için oy verme işlemi başladı.

Sandığa gitmeden önceki son durum


ABD'de ülkenin 45'inci başkanını belirleyecek seçimler için oy kullanma işlemi, ülkenin doğu yakasında yerel saatle 06.00'da başladı. Seçmenler sadece başkanı seçmeyecek.


Hillary Clinton oyunu böyle kullandı


Aynı zamanda, ABD kongresinin 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi kanadının tamamı, 100 üyeli Senatonun üçte biri ve bazı valiler de seçilecek.


ABD seçimine günler kala FBI'dan Hillary Clinton'a ikinci soruşturma


Ülkedeki farklı saat dilimlerinden dolayı, oy verme işlemlerinin başlama ve bitiş saatleri eyaletlerin yer aldığı dilime göre değişiyor. Sonuçların Türkiye saati ile sabaha yarın sabaha karşı 3'ten sonra belirginleşmeye başlaması bekleniyor.


ABD'de başkan adayları seçimler öncesi son mesajlarını vermek üzere dün kürsüdeydi. Cumhuriyetçi aday Trump 5 eyalette miting düzenledi. New Hampshire durağında yanından yardımcı adayı Mike Pence ve kızı İvanka Trump da vardı. Trump, seçmenlerine, "Benim önemsediğim yalnızca sizsiniz" diye seslendi.


clinton'a son gün desteği


Demokrat aday Clinton'a ise son gününde yine sanat ve siyaset dünyasından destek vardı. Pensilvanya'daki mitingde Clinton'a, ABD Başkanı Obama ve eşi Michelle Obama eşlik etti. Clinton son konuşmasında yine seçmenlere, "vereceğiniz oy nasıl bir Amerika istediğinizi ortaya çıkaracak" mesajı verdi.


Tim Kaine 4 eyalete işaret etti


Demokrat Parti'nin başkan yardımcısı adayı Tim Kaine, ABC'de yayınlanan Good Morning America programına verdiği röportajda; Florida, Ohio, Pensilvanya ve Kuzey Carolina gibi eyaletlerin kazanılmamasının büyük önem taşıdığını söyledi. Memleketi Virginia'da oy kullanan Kaine, "Bu dört eyaletten birini alırsak, Hillary'nin başkan olacağını düşünüyorum" dedi.


Clintonlar Chappaqu'da oylarını kullandı


Hillary Clinton ve eşi Bill Clinton evlerinin bulunduğu New York'un Chappaqua bölgesinde oylarını kullandı. Demokrat başkan adayı oyunu kullanırken, "Eğer seçilecek kadar şanslıysam, elimden gelenin en iyisini yapacağım" dedi.


Twitter'dan mesaj yazdılar


Clinton ve Trump Twitter hesaplarından birer mesaj paylaştı. Clinton, "Bugün seçim günü ve sandıklar resmen açıldı. Ne zaman oy vereceksiniz?" diye yazdı ve hala nerede oy kullanacağını bilmeyen seçmenler için bir link paylaştı.


Trump ise seçim sloganı olan 'Amerika'yı yeniden güçlü yapalım'ı hatırlatır şekilde "Bugün Amerika'yı yeniden güçlü yapalım' diye yazdı.


Trump ve eşi Melanie Manhattan'da oy kullandı


Cumhuriyetçi aday Donald Trump, Manhattan'ın Midtown bölgesindeki seçim merkezinde oyunu kullandı. Hatta Trump'ın bu sırada başını uzatarak eşinin ne oy kullandığına bakması sosyal medyada gündem oldu.


Trump seçim merkezinin önünde protesto edildi


Trump'ın oy kullandığı seçim merkezininin önündeki bazı seçmenler Cumhuriyetçi adayı protesto etti. Bir seçmen elinde "Hayvan katili Trump" yazılı döviz taşırken, bir grup seçmen de Trump seçim merkezinden ayrılırken, "New York, senden nefret ediyor" diye bağırdı.


Angela Merkel'den Clinton'a örtük destek


Almanya Başbakanı Angela Merkel, Demokrat aday Hillary Clinton'a üstü kapalı destek verdi. Almanya'nın ilk kadın lideri, Norveç tarihinin ikinci kadın başbakanı olan Erna Solberg'in yanında yaptığı açıklamada, Clinton'ın seçilmesinin, dünya liderleri arasındaki kadın-erkek dengesine olumlu katkı yapacağını söyledi.


Babasına verdiği oyu paylaşması tepki gördü


Babasına oy verdiği seçim pusulasını Twitter hesabından paylaşan Eric Trump, seçim kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle tepki gördü.


Eric Trump, sandık başında pusula fotoğrafı çekip Twitter'dan paylaşarak seçim kurallarını ihlal etti. Attığı tweet'te, oy pusulasının fotoğrafının yanı sıra "Babam için oy vermek inanılmaz bir onur. Kendisi ABD için müthiş işler yapacak" yazılı mesajı paylaşan Eric Trump, kamuoyunda tepki çekti. New York yasalarına göre, seçmenlerin herhangi bir aday adına sandık başında propaganda yapmaları yasak. Yasalara göre, adaylardan biri adına sözlü, yazılı şekilde ya da herhangi bir simgeyle propaganda yapabilmek için sandık bölgesinden en az 30 metre uzaklıkta bulunmak gerekiyor.


 Trump Nevada'da itirazda bulundu, reddedildi


Donald Trump'ın seçim ofisi, Nevada'daki erken oy kullanma sürecinin son gününde bazı seçim sandıklarının normalden 2 saat fazla açık kaldığı ve oy kullanma sırasında olmayan birçok kişinin bu sırada oy kullandığı iddiasıyla eyalet mahkemesine başvurdu. Trump'ın seçim ofisi, bu gerekçeyle bölgedeki seçmen kayıt görevlisi Joe Gloria'yı suçladı ve bunun Demokratlara avantaj sağladığını savundu. Ancak Trump'ın seçim görevlilerinin yaptığı başvuru Nevada yargıcı tarafından reddedildi.  Başvuruyu acilen ele alarak ret kararı veren hakim Gloria Sturman, sandık görevlilerini hedef göstererek yapılan bu açıklamanın yaratabileceği tehlikeye de dikkat çekti.


 Arabalı oy kullanma


ABD'de oy verme işlemi devam ederken, işlemi kolaylaştırmak adına ortaya ilginç görüntüler de çıktı. Bunlardan biri de Colorado'da yaşandı. Colorado kentinde çoğu kişi oyunu Pazartesi günü kullanmıştı. Oyunu henüz vermeyenler için ise yollara arabadan inmeden oy verme imkanı sunuldu. Yolun ortasına kurulan bir çadırın iki yanına konulan sandıklar, arabalarıyla giden seçmenlerin uğrak yeri oldu. Bir çok seçmen bu noktaya gelerek araçlarından inmeden oylarını kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS