ABD ara seçimleri Trump için ne anlama geliyor?

ABD ara seçimleri Trump için ne anlama geliyor?

ABD'de kritik ara seçimler sona erdi. Trump'ın Cumhuriyetçileri Senato'da gücünü korurken, Demokrat Parti sekiz senenin ardından Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu ele geçirdi. Peki bu sonuçlar Trump için ne anlama geliyor? İşte yanıtı...

ABD'de kritik öneme sahip ara seçimler yapıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre Cumhuriyetçiler Senato'da gücünü korurken, Demokrat Parti Temsilciler Meclisi'ni aldı.

435 üyeli Temsilciler Meclisi'nde 218 koltuk Demokratların olurken, Cumhuriyetçiler 193 koltukta kaldı. Böylelikle çoğunluk için en az 23 seçim bölgesini Cumhuriyetçilerin elinden alması gereken Demokratlar 26 bölgeyi alarak 8 yılın ardından çoğunluğu ele geçirdi.  Senato'da ise durum beklendiği gibi olmadı ve Demokratlar 2 sandalye kaybederek çoğunluğu Cumhuriyetçilere bıraktı.

Ancak bu durum ABD için pek çok değişikliği beraberinde getirdi. Bunlardan belki de en önemlisi iki yıldır yasama ve  yürütmenin tek bir partiye ait olduğu dönemin sona ermesi oldu.

Trump hakkında soruşturma başlatılabilir mi?

Demokratlar Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu alarak yasama kısmında daha fazla söz sahibi olma hakkını elde etti. 

Rusya'nın 2016 seçimlerine müdahale etmesi gibi önemli konularda Temsilciler Meclisi komitelerini Trump'a soruşturma açılması talebinde bulunabilir.

Azil sürecinin başlatılması konusunda da Temsilciler Meclisi'nin yetkisi bulunuyor. Ancak azil süreci kararının ardından olay Senato'ya taşınacağından ve burada da Cumhuriyetçiler gücünü koruduğundan çok fazla etkisi olmaması bekleniyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders da seçim sonrası yaptığı açıklama ile bu durumdan rahatsızlığını dile getirerek Demokratları uyardı ve "Eğer Demokratlar Temsilciler Meclisi'nde olacaksa Trump'ı soruşturmak için zamanlarını harcamamalılar. ABD halkı bunu istemiyor" dedi.

Tüm bunlara rağmen, yasama konusunda Demokratların daha fazla söz sahibi olması ile birlikte, Trump'ın önceki 2 seneye kıyasla kararlarını rahat gerçekleştiremeyeceği de kesin gözüküyor.

 

 

 

 

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS