Son Dakika

ABD, BAE'nin Suriye'ye asker gönderme mesajından memnun

A A

09.02.2016 - 09:42 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Şam yönetiminin "Bizden izinsiz ülkeye girecek her asker ülkesine tahta tabutta döner" diye tepki gösterdiği Suriye'ye kara harekatına ilişkin Suudi Arabistan'ın ardından bir açıklama da Birleşik Arap Emirlikleri'nden geldi. Emirliğin IŞİD'e karşı savaşmak üzere Suriye'ye asker göndermeye hazır olduğu açıklamasına ABD'den ise, memnuniyet duydukları yanıtı geldi.

ABD, BAE'nin Suriye'ye asker gönderme mesajından memnun

ABD'nin, Suudi Arabistan’ın ardından Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) de IŞİD’e karşı savaşmak üzere Suriye’ye asker göndermeye hazır olduğunu belirtmesini memnuniyetle karşıladığı bildirildi.

John Kirby: PYD'yi terör örgütü olarak görmüyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında, BAE Dışişleri Bakanı Enver Gargaş’ın Suriye’de IŞİD’e karşı kara operasyonu için asker göndermeye hazır olduklarına ilişkin sözlerini değerlendirdi.

Suudi Arabistan'dan Suriye'ye kara operasyonu sinyali

Suriye'den harekat yanıtı: "Ülkesine tahta tabutta döner"

Kirby, “Birleşik Arap Emirlikleri ileri çıkarak kara güçlerine destek vereceğini söyledi. Bu konu, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil bin Ahmed el-Cubeyr ile yaptığımız son iki görüşmede ele alınmamıştı. Bu durumu memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri'nden Suudi Arabistan'a destek

IŞİD’e karşı savaşmak için gösterilen çabadan dolayı memnuniyet duyduklarını dile getiren Kirby, “Fakat hala ne düşündüklerini daha iyi anlamalıyız ve bunun koalisyonun ihtiyaçları ve çabalarıyla uyuştuğuna emin olmalıyız” ifadesini kullandı.