ABD Başkanı da ziyaret etmişti: Trump'ın Irak'tan parasını istediği çölün ortasındaki 'şehir'

Süleymani'nin öldürülmesi sonrası İran'ın ABD'ye balistik füze saldırısı düzenlediği üslerden biri olan Ayn el Esad, Bağdat'ın 160 kilometre batısında yer alıyor.Henüz 1980'lerin başında Yugoslavya tarafından inşa edilen çölün ortasındaki Ayn el Esad Üssü, Irak'ın 2003'teki işgalinden sonra okulları, hastanesi, sinemaları, açık ve kapalı Olimpik yüzme havuzları, fast food restoranları olan 'modern bir kente' dönüştürüldü. Öyle ki üssün içinde 2 otobüs hattı bile bulunuyordu.

BBC Türkçe'nin haberine göre Ayn el Esad, Amerikan askerleri arasında bir hayranlık ifadesi olarak 'Camp Cupcake' yani Kapkek Kampı olarak da biliniyordu.

Amerikan askerlerinin çekilmesinden sonra, Anbar vilayeti sınırları içinde yer alan üs, 2010'da Iraklılara teslim edildi. DEAŞ'ın Anbar'da kontrolü ele geçirmesinden sonra da üs, saldırılara hedef oldu. 2014'te ABD'nin DEAŞ'la savaş için Irak'a dönmesinden sonra üs yeniden inşa edildi.

ABD Başkanı Trump, 26 Aralık 2018'de bu üste bulunan Amerikan birliklerini ziyaret etti. Ardından üssü ziyareti sırasında eşi ve kendisinin can güvenliğinden endişe ettiğini açıkladı. Geçen Kasım ayında ise ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Şükran Günü'nde üssü ziyaret etti.
Ayn el Esad'da 1500 civarında Amerikan ve koalisyon gücü askeri olduğu tahmin ediliyor.
"Milyarlarca dolar harcadık"
Irak genelinde 5 bin Amerikan asker bulunuyor. Bu hafta Irak Parlamentosu, bağlayıcı olmayan bir kararla tüm yabancı askerlerin ülkeyi terk etmesini istemişti.

Ancak Trump, Ayn el Esad'ın inşası için çok para harcadıklarını belirterek önce Irak'ın bu parayı ödemesi gerektiğini savunmuş, "Bizim orada aşırı derecede pahalı bir hava üssümüz var. Benim dönemimden önce inşası için milyarlarca dolar harcadık. Bize bu parayı vermedikleri sürece burayı terk etmeyeceğiz" dedi.

İran'ın hedef aldığı diğer üs ise Kuzey Irak'ta Erbil kentinde. ABD'li askeri yetkililer, Eylül'de üste 13 ülkeden 3.600'den fazla askeri ve sivil personelin bulunduğunu açıklamıştı. Bu üssün ise yerel güçlerin eğitimi için kullanıldığı belirtiliyor.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS