ABD Başkanı Donald Trump'tan İran kararı

  1. Dünya
ABD Başkanı Donald Trump'tan İran kararı
ABD Başkanı Donald Trump'tan İran kararı

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ülkesinin İran'la nükleer anlaşmadan şu aşamada çekilmeyeceğini ancak Başkan Donald Trump'ın Kongreden anlaşmayı yeniden gözden geçirmesini isteyeceğini bildirmişti.

ABD Başkanı Donald Trump ise canlı yayında İran stratejisi ile ilgili konuştu. Trump İran'ın teröre destek verdiğini ifade etttiği konuşmasında İran'ın nükleer füzelerinin dünyayı tehdit ettiğini söyledi.  ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın "fanatik bir rejimin yönetimi" altında olduğunu, dünyaya ölüm, yıkım ve kaos yaydığını ile sürdü ve "İran Devrim Muhafızları'na sert yaptırımlar uygulayacağız" dedi.

Beyaz Saray'da ABD yönetiminin İran ile ilgili yeni stratejisini açıklayan Trump, İran'ın "teröre en fazla destek veren" ülkelerden biri olduğunu savundu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın konuşmasından satır başları şöyle:

'İran rejimi 11 eylül saldırısı üst düzey teröristleri sakladı, Usame Bin Ladin'in oğlu da dahil. İran rejimi dünyada teröre destek veren ülkelerin başında geliyor. El Kaide, Hizbullah'a destek vermeye devam ediyor. İran, Amerikan birliklerini ve müttefiklerimizi tehdit eden füzeleri geliştirmeye devam ediyor. Arap yarım adasında bu tacizlere devam ediyor ve yalan yanlış suçlamalarla Amerikalıları rehin tutuyor.'

'İran pek çok kez anlaşmayı ihlal etti'

'İran rejimi pek çok kez anlaşmayı ihlal etmiştir. Örneğin iki vakada yüz otuz metre ton oranını aştılar ve bizim beklentilerimizi özellikle gelişmiş santrafüjler konusundaki beklentilerimizi aştı. Uluslararası müfettişleri ve müzakerecileri de aldatmayı başarmıştır. İran'ın siyasi ve askeri liderleri askeri tesislere girilmesine müsaade etmemişlerdir. İran anlaşması ile ilgili bulguların gözden geçirilmesi kararını vereceğim. Bizler İran'ın Ortadoğu'da terörü desteklemeye ve kaosu getirmeye devam ettiğini düşünüyoruz. İran'ın bölgeyi istikrarsızlığa götüren davranışlarını inceleyeceğiz. İran'ın teröre destek veren davranışlarını inceleyeceğiz. İran'ın devrim muhafızları yozlaşmış ve teröre destek veren bir birimdir. Bunun için de ürettikleri füze ve silahlarla sivillere saldırı için geliştirdikleri silahları kullanmaktadır. Hazine Bakanlığı'na İran devrim muhafızlarına yaptırım uygulanması talimatını veriyorum. Nükleer anlaşmalardan bu yana rejimin saldırgan tavrı artmıştır. İran diğer taraflarla sözleşmeler imzalamıştır. İran varılan nükleer anlaşmaya uymuyor. Daha fazla teröre sebebiyet veriyor. İşte bu yüzden kongre ve müttefiklerimizle yakından çalışma yapılması talimatını veriyorum. Bu İran'ın nükleer programına sınırlama getirecek bazı maddeleri içeriyor. Özellikle füze programının gözden geçirilmesi için çalışma başladı. İran'ın kıtalar arası balistik füze üretmemesi için Amerikan yasaları uyarınca çalışmalar yapacak ve ben de bu girişimleri sonuna kadar destekliyorum. Kuzey Kore meselesinde gördüğümüz gibi bir tehdit ne kadar görmezden gelirseniz o kadar büyür. İran rejiminin mağdurlarının yanında olmaya devam edeceğiz. İran halkı tek başına kalmıştır.'

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS