hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD Dışişleri Bakanı Kerry'den Suriye açıklaması

  ABD Dışişleri Bakanı Kerryden Suriye açıklaması
  expand
  KAYNAKAA

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de çatışmaların durdurulması anlaşmasının ülke genelinde tekrar uygulanmasına, özellikle de Halep'teki çatışmaları sonlandırmaya odaklandıklarını söyledi. Kerry, ABD ve Rusya'nın Suriye'de çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının uygulanmasını sağlamak için ek ekip oluşturma noktasında da anlaştığını açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Kerry, Suriye'deki çatışmaların sonlandırılması konusunda BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

  Kerry, Suriye'de ateşkesi güçlendirmek için Cenevre'de

  Rusya ve ABD Suriye'de silahların susması için anlaştı

  Kerry, "Suriye'deki çatışmaların sonlandırılması anlaşması bir test sürecinden geçiyor ve bazı bölgelerde başarısız oldu" dedi. 
  Suriye'deki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasını yenileme sürecinde olduklarını belirten Kerry, "Önümüzdeki saatlerde bunun üzerinde çalışacağız. Özellikle de Halep'e odaklanmış durumdayız. Rusya ve ABD, Suriye'de çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının uygulanmasını sağlamak için Cenevre'de faaliyet gösterecek ek ekip oluşturma noktasında anlaştı" diye konuştu.

  Kerry, Cenevre'de Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil bin Ahmed el-Cubeyr ile de görüştüğünü ifade ederek çatışmaların sonlandırılmasıanlaşmasının ülke genelinde tekrar uygulamaya konması için Suriye'deki muhalif grupların masaya oturmaya hazır olduğunu söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura da "Suriye'deki çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının uygulanmasında Halep'in özellikle dikkate alınması lazım. Yarın Moskova'ya gideceğim" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow