ABD Dışişleri: "Hükümeti devirme planı yapmadık"

ABD Dışişleri: "Hükümeti devirme planı yapmadık"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Türkiye'de devam eden yolsuzluk soruşturmasında Amerika'nın parmağı olduğu iddialarını kesin bir dille yalanladı.

Harf, günlük basın brifinginde konuyla ilgili sorular üzerine, İstanbul merkezli operasyon kapsamında devam eden soruşturmaları takip ettiklerini dile getirerek, basın özgürlüğü, yargı süreci, adalete etkin erişim gibi konulara dair endişeleri aylar ve yıllardır Türk hükümetine aktardıklarını söyledi.

Sözcü Harf, "Türkiye ile yakın bir ilişkimiz olduğunu söylememin ötesinde, bu konuda daha fazla bir yorumum yok. Uygun gördüğümüz zamanlarda bu konuları gündeme getirmeye devam edeceğiz. Bu, Türkiye'nin bir iç meselesi. Biz takip etmeye devam edeceğiz ancak bu, onların ele alacağı bir konu" diye konuştu.

Bir soruya karşılık, "Türkiye'nin, yargı sisteminde şeffaflık, zamanlılık ve adalet için en yüksek standartları takip etmesini ve karşılamasını beklediklerini" de yineleyen Harf, bir gazetecinin, "Başbakan (Recep Tayyip) Erdoğan, yolsuzluk dosyasının nisan ayında ABD'de planlanan bir tezgah olduğunu söyledi.

Türk hükümetini devirmek için böyle bir plan yaptınız mı?" yönündeki sorusunu, "Kesinlikle hayır, bu saldırıyı temelsiz buluyoruz, Amerikalı yetkililer hakkındaki bu tür iddialara dair endişelerimizi Türk yetkililere ilettik, tümüyle temelsiz. Tekrar etmem gerekirse, bu, Türkiye'nin iç meselesidir" diye yanıtladı.

Harf, Türk-Amerikan ilişkilerinin mevcut durumuna dair bir soru üzerine de Türkiye'nin çok önemli bir NATO müttefiki olduğunu, Suriye gibi bölgesel konular da dahil birçok konuda çok yakın biçimde birlikte çalıştıklarını belirtti.

Harf, "Diğer bazı ülkeler için de söylediğim gibi, yakın ortaklığın birişareti, aranızda fikir ayrılığı olduğunda da samimi şekilde konuşabilme yeteneğidir ki bunu yapıyoruz. İlerleyen zamanda tüm bu konularda birlikte çalışmaya odaklanmış durumdayız" dedi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS