ABD hükümetine siber saldırı, şüpheli ise Çin

ABD hükümetine siber saldırı, şüpheli ise Çin

ABD'de hükümet kurumları milyonlarca federal çalışanın kişisel bilgilerini etkileyen bir siber saldırı neticesinde "kitlesel bir güvenlik ihlaliyle" karşı karşıya. Amerikalı yetkililer saldırının arkasında Çin'in olduğunu söylüyor.

Senato'nun İstihbarat Komitesi üyelerindein Susan Collins, Çin'i işaret etti. Bilişim uzmanları hesapların aylar önce hacklenmiş olabileceğini belirtti.


Personel İşleri Dairesi veritabanlarına Nisan ayında gerçekleşen saldırı neticesinde hali hazırda çalışmakta olan ve geçmişte çalışmış olan 4 milyon federal personelin etkilenmiş olduğunu açıkladı. Olayı araştıran Federal Soruşturma Bürosu FBI, etkilenen personelin uyarılacağını söyledi.


Siber saldırının faili 'Siber Halifelik'


Fransa'ya 19 bin saldırı yapıldı


Personel İşleri Dairesi veritabanına federal hükümetin insan kaynakları departmanı olarak görev yapıyor. Daire personelin güvenlik kontrollerini yapıyor ve veritabanında personele verilen görevler, performans kayıtları ve eğitimler bulunuyor. Ancak yetkililer saldırının güvenlik kontrolleriyle ilgili kısmı etkilemediğini söylüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS