hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD istihbarat bilgilerini sızdıran kişi açıklandı

  ABD istihbarat bilgilerini sızdıran kişi açıklandı
  expand

  İngiliz Guardian gazetesi, ABD istihbarat servislerinin telefon ve internet kayıtlarını izlediği yolundaki haberinin kaynağının 29 yaşındaki Edward Snowden olduğunu açıkladı.

  Gazete, konuya geniş yer verirken, internet sayfasında da eski CIA çalışanı olan ve halen savunma sanayisi sektöründe faaliyet gösteren Booz Allen Hamilton adlı şirkette çalışan Snowden ile yapılan röportajı yayımladı.

  Edward Snowden'ın kendi isteği üzerine kimliğinin açıklandığını vurgulayan Guardian, Snowden'ın "Saklanmak gibi bir niyetim yoktu, çünkü yanlış bir şey yapmadığımı biliyorum" sözlerini aktardı.

  Gazete ayrıca Snowden'ın olayların ardından Hong Kong'a giderek bir otelde bir süre gizlendiğini belirterek, "Bundan sonra başıma geleceklerden korkmuyorum. Böyle şeylerin yapıldığı bir toplumda yaşamak istemiyorum. Yaptığım ve söylediğim her şeyin kayıt altına alındığı bir dünyada yaşamak istemiyorum" dediğini bildirdi.

  Bu arada Snowden'ın çalışmakta olduğu Boos Allen Hamilton şirketi bu bilgiyi doğruladı ve Snowden'ın üç aydan az süredir şirkette görev yaptığını bildirdi. Şirketten yapılan açıklamada, "Bu olay doğruysa, şirketimizin iş ahlakı ve değerlerinin ihlali anlamına gelmektedir" denildi.

  Guardian gazetesi geçen hafta, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA), on milyonlarca Amerikalının telefon ve internet kayıtlarını izlediğini duyurmuştu.

  Gazetenin haberine göre, gizli bir mahkeme kararıyla Verizon adlı telekomünikasyon şirketine bütün abonelerinin elektronik bilgilerini ve yapılan bütün yurt içi ve uluslararası aramaların kayıtlarını iletmesi emredildi.

  Haberin duyulmasının ardından ABD Ulusal İstihbarat Başkanı James Clapper, uygulamayı savunmuş ve telefon kayıtlarının izlenmesi ile ilgili gizli mahkeme kararının deşifre edilmesinin "tamiri mümkün olmayan zarara neden olduğunu" söylemişti.

  Bu haberin hemen ardından yine Guardian gazetesi ve Washington Post gazetesi, Amerikan istihbarat örgütlerinin Prizma adı verilen bir programla dokuz internet şirketinin veri tabanlarına girdiği haberini yayımlamıştı.
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow