ABD Kongresi çatısı altında 15 Temmuz darbesi paneli

ABD Kongresi çatısı altında 15 Temmuz darbesi paneli

ABD Kongresi Dış İlişkiler Çalışanları Derneği'nin Türkiye'deki darbe girişimine ilişkin panelde iki ülke ilişkileri masaya yatırıldı. Kongre'ye ait resmi çalışma binası Longworth'teki panelde konuşan Turkish Heritage Organization Başkanı Halil Danışmaz, Fethullah Gülen'in iadesi için Türkiye'den delil istenmesine karşı çıktı, “11 Eylül saldırısının ardından Usame bin Ladin’i halk düşmanı olarak anons ettiğimizde (ABD) sağlam delillere mi baktık?" dedi.

ABD Kongresi Dış İlişkiler Çalışanları Derneği tarafından kongrenin çalışma binalarından Longworth’te, 15 Temmuz'daki darbe girişimi ve bunun bölgesel etkilerinin ele alındığı bir panel düzenlendi. Panele, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik faaliyetler yürüten lobi kuruluşu Turkish Heritage Organization (THO) Başkanı Halil Danışmaz ile Amerikan Girişimcilik Enstitüsü uzmanlarından Michael Rubin katıldı.


ABD Dışişleri Sözcüsü: Gülen'in yurt dışına kaçmasını önleyen mekanizmalar mevcut


Panelde, Halil Danışmaz, kanlı girişiminin ardından başkent Washington’da Türkiye’ye yönelik çok fazla eleştiriler yapıldığına dikkati çekerek, Türkiye’nin, ABD’nin yakın ortağı ve güçlü NATO müttefiki denilmesine rağmen iki ülke arasındaki fikir ayrılığının hızla derinleştiğine vurgu yaptı.


ABD'li düşünce kuruluşu: İncirlik Üssü'ndeki nükleer silahlar teröristlerce çalınabilir


Türkiye'den delil istenmesine tepki


Darbe girişiminin arkasında Fetullah Gülen'in olduğu iddiası için ABD’den ısrarla, Türkiye'nin “delil göstermesi” gerektiğinin dile getirildiğini anımsatan Danışmaz, dünyadaki en tehlikeli terör örgütleriyle mücadele eden Türkiye’ye “örtülü askeri ambargo” uygulandığını söyledi. Danışmaz, “Kısacası, bu ülkeyi (Türkiye) her geçen gün yalnız bırakıyoruz ki bu ABD’nin ulusal güvenlik politikası ve çıkarlarıyla ters düşüyor. Problem hızla büyüyor” dedi.


Amerikan Foreign Policy: Rusya Türkiye'yi ağır şekilde suçladı


'ABD istihbaratı 'ölümcül hata' yapıyor'


ABD’nin Irak, Suriye, İran politikalarına değinerek, Washington yönetiminin Ortadoğu’da yaptığı “ölümcül hatalara” Amerikan istihbarat kuruluşlarının yanlış öngörülerinin neden olduğunu belirten Danışmaz, Türkiye’de son dönemde yaşanan gelişmelerin ardından benzeri bir hatalı öngörüye düşülmemesi gerektiğini ifade etti. Danışmaz, “Burada kritik sorunun yanıtı verilmesi gerekiyor, aynı hatayı Türkiye’de mi yapıyoruz? Maalesef bu soruya benim kesin yanıtım evet” diye konuştu.


ABD'den Türkiye-Rusya işbirliğine yorum geldi


'Türkiye, ABD güvenliği için çok önemli'


ABD’nin ulusal güvenliğinde Türkiye’nin önemli bir rolü olduğunu aktaran Danışmaz, “Türkiye ABD ulusal güvenliği için çok önemli bir ülke. Eğer Türkiye’yi kaybedersek güvenlik politikalarımız ve bölgedeki altyapımız tek kelimeyle çöker” şeklinde konuştu.


ABD: Türkiye veya FETÖ arasında seçim yapmamıza gerek yok


Gülen için Bin Ladin benzetmesi


Halil Danışmaz, Fetullah Gülen’in Türk halkının düşmanı olduğunu söyleyerek, darbe girişiminin, Türkiye’deki farklı görüştekileri bir araya getirdiğine dikkati çekti. Yenikapı’da yapılan demokrasi mitingini hatırlatan Danışmaz, muhalefette yer alan siyasi parti liderlerinin de aralarında bulunduğu 5 milyon insanın buluşmasını anlattı. Danışmaz, Türkiye’deki tüm siyasi liderlerin, farklı dinlere mensup kanaat önderlerinin Gülen’in darbe girişiminin ardında bulunduğuna dair mesaj verdiğini anımsatarak, şunları söyledi:


ABD katliam yapan askeri ülkesine iade etti


“Eğer bir ulus, bir kişiyi halk düşmanı olarak görüyorsa ‘Hayır, yanılıyorsunuz, öyle değil, o sizin dostunuz’ demek mantıklı mı? 11 Eylül saldırısının ardından Usame bin Ladin’i halk düşmanı olarak anons ettiğimizde (ABD) sağlam delillere mi baktık? Suudi Arabistan ve Afganistan, ‘Alel acele sonuca varmayın. Bin Ladin aslında iyidir. Eğer öyle olmadığını düşünüyorsanız, bize sağlam deliller getirin’ deseydi nasıl tepki verirdik? Kısacası Gülen bir suçlu. O bir Amerikan vatandaşı değil. O Türklere ait, buraya değil. Bu Türkiye’nin problemiyken bu problemi ABD’ye taşımak ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarıyla çakışıyor.”


Firari tümamiral ABD'den sığınma istedi 


“Madalyonun diğer yüzünü göstermek istedik”


Toplantının ardından AA muhabirine açıklamalarda bulunan THO Başkanı Danışmaz, son yıllarda ABD’deki Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhtarlığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:


FETÖ'nün TSK'yı hedef aldığı ilk operasyonu açıkladı


“15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra ABD’deki birçok düşünce kuruluşu bu konuyla alakalı toplantılar yaptı ve neredeyse tamamında negatif bir Türkiye algısının devam ettiğini gördük. Fetullah Gülen’in ismini hiçbir şekilde anmayıp Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a, onun daha da otoriter olduğunu ileri sürüp, Türkiye’nin özgürlüklerin daha az yaşandığı bir ülke haline geldiğine dair toplantılar yapıyorlardı. Bununla alakalı kongreden talep gelince biz de gelip madalyonun diğer yüzünü Amerikalılara göstermek istedik.”

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS