ABD Kongresi'nde nükleer yetki tartışması: Trump sorumsuzca nükleer saldırıda bulunabilir

ABD Kongresi'nde nükleer yetki tartışması: Trump sorumsuzca nükleer saldırıda bulunabilir

ABD Kongresi Dış İlişkiler Komitesi'nde bazı senatörler ABD Başkanı Donald Trump'ın sorumsuzca bir nükleer saldırıda bulunabileceği konusunda kaygılarını açıkladı. Senatör Murphy, "Başkanın böyle dengesiz, oynak olmasından, gerçekçi olmayan karar verme sürecinden ve ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarının tam tersine bir nükleer saldırı emretme ihtimalinden kaygılıyız" dedi.

ABD Kongresi 40 yıldan uzun süredir ilk kez, bir Amerikan başkanının nükleer saldırı başlatabilme yetkisini tartışmaya açtı. Senatodaki Dış İlişkiler Komitesi'ndeki oturuma bazı senatörler, başkan Donald Trump'ın sorumsuzca bir nükleer saldırıda bulunabileceği konusundaki kaygılarından bahsederken, bazı senatörler de başkanın avukatlar karışmadan harekete geçebilmesi gerektiğini söyledi.

Trump geçen Ağustos'ta Kuzey Kore nükleer silah programını büyütmeye devam ettiği halde "daha önce görülmemiş öfke ve ateşi serbest bırakacağını" söylemişti.

"Başkan dengesiz ve oynak"

Geçen ay komitenin Cumhuriyetçi Partili Başkanı Senatör Bob Corker da Trump'ı "ABD'yi 3. Dünya savaşı yoluna sokmakla" suçlamıştı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Demokrat Partili Connecticut Senatörü Chris Murphy otudumda "Başkanın böyle dengesiz, oynak olmasından, gerçekçi olmayan karar verme sürecinden ve ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarının tam tersine bir nükleer saldırı emretme ihtimalinden kaygılıyız" dedi.

Oturumda konuşan uzmanlardan, 2011-13 arası ABD Stratejik Komutanlığını yapan C Robert Kehler, daha önceki görevinde yasal olması durumunda başkanın emrini yerine getireceğini anlattı. Kehler, emrin yasallığından emin olmaması durumunda ise kendi danışmanlarından görüş alacağını belirtti.

Kehler, bazı durumlarda "Emri yerine getirmeye hazır değilim derdim" diye konuşurken, Cumhuriyetçi Senötür Ron Johnson "Ya sonra de olur" diye sordu. Kehler ise "Bilmiyorum" yanıtını verdi.

"Askeri yetkililer süreci durduracak"

Duke Universitesi'nden siyaset bilimi profesörü Peter Feaver ise, başkanın nükleer saldırı emrinin yerine getirilmesi bütün seviyelerdeki personelin onayından geçmesi gerektiğini vurguladı. Avukatlar, Savunma Bakanı ve bazı ordu mensuplarının kararı gözden geçireceği belirtildi. Feaver "Başkanın kendi başına basacağı bir düğmeyle füzeler uçmaz" diye konuştu.

Eski Savunma Bakan Yardımcısı Brian McKeon ise, başkanın acele karar vermesi durumunda askeri yetkililerin süreci durduracağını anlattı.

Oturumda senatörlerin gündeme getirdiği bir başka soru da, senatörlerin veya Amerikalı generallerin, başkanın böyle bir kararı dakikalar ve hatta saniyeler içinde verip veremeyeceğine güven duyup duymadıklarıydı. Çünkü böyle bir durumda, askeri yetkililerin, savunma bakanının ve avukatların durumu değerlendimek için çok az zamanı olabiliyor. Bazı senatörler, başkanın bu koşullar altında hızlı ve güçlü bir şekilde harekete geçme özgürlüğü olması gerektiğini belirtti.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS