ABD seçimlerinde Wisconsin oyları tekrar sayılacak

ABD seçimlerinde Wisconsin oyları tekrar sayılacak

ABD'nin Wisconsin eyaletinde oyların tekrar sayılması kararı alındı. Yeşil Parti adayı Stein, Trump'ın kazandığı eyaletteki başkanlık seçimi oylarının tekrar sayılması için başvuruda bulundu.

ABD'nin Wisconsin eyaletinde başkanlık seçimi oylarının yeniden sayılması için başvuruda bulunulduğu açıklandı. Seçim komisyonundan yapılan yazılı açıklamada, Yeşil Parti adayı Jill Stein'in, Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Donald Trump'ın kazandığı Wisconsin eyaletinde oyların tekrar sayılması için müracaat ettiği bildirildi.


Açıklamada, "Komisyon, başkan adaylarından birinin başvurusu üzerine eyalet genelinde oyların tekrar sayımı için gerekli hazırlıkları yapmaktadır" ifadesine yer verildi. Stein, başvurusuna ilişkin açıklamasında, seçim sırasında siber saldırı yapıldığı gerekçesiyle oyların yeniden sayılmasını istediğini belirtti.


Wisconsin'de seçimleri kazanan Donald Trump 1 milyon 404 bin, Demokrat Parti adayı Hillary Clinton ise 1 milyon 381 bin 823 oy almıştı. Yeşil Parti adayı Stein'e sadece 31 bin 6 oy çıkmıştı. Yenilik Partisi adayı Rocky Reque DeLa Fuente ise bin 514 oyda kalmıştı.


Geçtiğimiz günlerde de ABD'li bilgisayar uzmanları elektronik oy verme makinesi bulunan üç eyalette Clinton'a verilen oyların tahminlerden yüzde 7 daha düşük çıktığını ve yeniden sayılması gerektiğini söylemişti. Wisconsin de bu eyaletler arasındaydı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS