ABD ve Türkiye'den güvenli bölge operasyonu

ABD ve Türkiye'den güvenli bölge operasyonu

Suriyeli muhalifler, Türkiye sınırındaki iki köyü IŞİD'den geri aldı. Muhaliflerin karadan yürüttüğü harekata Türk ve Amerikan uçakları da havadan destek verdi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Türkiye-Suriye sınırında IŞİD'den arındırılmış güvenli bölge oluşturulması için düzenlenen hava ve kara saldırılarında iki köy, terör örgütünden geri alındı.

Muhalif Türkmen grubu Sultan Murat Tugaylarının saldırılarında IŞİD 70'den fazla militanını kaybetti.

Güvenlik kaynakları ve yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, muhalif gruplardan Türkmenlere ait Sultan Murad Tümeni ve ortak hareket ettiği Şam Cephesi, Türk ve Amerikan hava unsurlarının desteğinde karadan ilerleyerek, Halep'in kuzeyinde, Türkiye-Suriye sınırına sıfır noktasında, Kilis'in karşısında bulunan Harcele ve Delha'ya girdi.

Türkiye'ye ait altı F-16 ve ABD'ye ait dört F-15, bir AC-130 ve 3 insansız hava aracının havadan destek verdiği operasyonda, muhalif gruplar terör örgütünü iki Türkmen köyünden çıkarmayı başardı.

Gece boyu süren çatışmalarda 70'den fazla IŞİD militanı öldürüldü.


 Düzenlenen kara ve hava harekatlarının IŞİD'ten arındırılmış güvenli bölge oluşturulması için düzenlendiği öğrenildi. 2 köyün alınmasının ardından çatışmaların iç kesimlere kaydığı belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS