ABD'de Yahudi toplumuna saldırı tehdidi

ABD'de Yahudi toplumuna saldırı tehdidi

ABD'deki Yahudi toplum merkezlerine (JCC) telefonla yapılan bombalı saldırı tehditleri üzerine bazı merkezlerin tahliye edildiği bildirildi.

Kuzey Amerika Yahudi Federasyonuna bağlı Toplum Koruma Ağı Direktörü Paul Goldenberg, Yahudi toplum merkezlerinin bu yıl dört kez eş zamanlı aranıp tehdit edildiğini, bombalı saldırı tehdidi sayısının 60'tan fazla olduğunu söyledi.

Goldenberg, ABD'nin Whitefish Bay, Wisconsin, St. Paul, Minnesota, Houston, Teksas, Milwaukee, Wisconsin, Birmingham ve Alabama kentlerinde 10 merkezin aynı gün içinde tehdit edildiğine dikkati çekerek "Topluca yapılan tehdit aramaları daha öncekilerle aynı gibi görünüyor." dedi.

Yahudi merkezlerine ve kurumlarına güvenlik konusunda daha hassas davranmaları tavsiyesinde bulunan Goldenberg, "Yahudi toplum merkezleri bu durumla başa çıkabilecek donanıma sahiptir." ifadesini kullandı.

Bombalı saldırı tehdidi üzerine tahliye edilen ABD'nin Birmingham şehrindeki Beth-El Sinagogu Hahamı Barry Leff, ABD Başkanı Donald Trump'ın ırkçı söylemlerinin, Yahudi karşıtlığını güçlendirdiğini belirterek "Irkçılık ve Yahudi karşıtlığı, sosyal açıdan daha kabul edilir bir hale geldi." açıklamasında bulundu.

Levite Yahudi Toplum Merkezi Direktörü Betsy Lynch de ABD genelinde Yahudi karşıtlığının yükselip alçalan bir döngü olduğuna dikkati çekerek "Açıkça birileri Yahudilere korku salmak istiyor. Ama onlara izin vermeyeceğiz." diye konuştu.

Bombalı saldırı tehditleri üzerine Whitefish Bay, Milwaukee, Buffalo, New York, St. Paul Minnesota, Houston, Teksas, Albuquerque, New Mexico'daki merkezler güvenlik görevlilerince tahliye edildi.

Ayrıca bombalı saldırı tehditleriyle eş zamanlı olarak ABD'nin Missouri kentinde Chesed Shel Emeth Yahudi mezarlığında da 100'e yakın mezar taşı tahrip edildi.

ABD'nin 26 eyaletinde bulunan 48 Yahudi toplum merkezi, ocak ayında yaklaşık 60 kez bombalı saldırı tehdidi almıştı. Tahliyelerden sonra yapılan aramalarda merkezlerin hiçbirinde bomba bulunamamış ve ihbarların asılsız oluğu belirtilmişti.

ABD Başkanı Trump, Yahudi merkezlerine yönelik tehditler ve artan Yahudi karşıtlığı konusunda Washington yönetiminin ne yapmayı planladığı sorusuna, kendisinin Yahudi karşıtı olmadığı yanıtını vermiş ve bu sorunun onur kırıcı olduğunu söylemişti.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS