ABD'de Demokrasi Baharı'na yine gözaltı

ABD'de Demokrasi Baharı'na yine gözaltı

ABD'de Kongre binası önünde para ve siyaset ilişkisini hedef alan protestoları nedeniyle ilk gün 400 kişinin gözaltına alındığı Demokrasi Baharı üyelerinden, dün de 100 kişi gözaltına alındı.

ABD’nin başkenti Washington’da siyaset, para ve çıkar gruplarının ilişkisini protesto etmek amacıyla düzenlenen "Demokrasi Baharı" gösterilerinin ikinci gününde Kongre binası önünde eylem düzenleyenlerden yaklaşık 100 kişi gözaltına alındı.


Ülkenin farklı eyaletlerinden gelen yüzlerce kişi, "Amerikan siyasetinde paranın etkisini" protesto etmek için Kongre binası önünde toplandı. “Demokrasi Baharı” adlı grubun organize ettiği eylemin ikinci günündeki gösterilere yaklaşık 300 kişi katıldı. Dün ilk kez düzenlenen ve 400 kişinin gözaltına alındığı gösterilere bugünkü katılımın daha düşük olduğu dikkati çekti.


ABD'de Kongre önünde siyaset-para ilişkisi protestosunda 400 gözaltı


Eylemin ikinci gününde ilk olarak Kongre binasına yaklaşık bir kilometre mesafede toplanan göstericiler, daha sonra polis kontrolü altında slogan atarak Kongre binasına doğru yürüdü. Göstericiler “parayı siyasete sokma”, “herkesin bir oy hakkı var”, “demokrasi istiyoruz” yazılı pankartlar taşıdı.


U2'nun solisti Bono, ABD Kongresinde konuştu


Gönüllü gözaltı


Grup, Kongre binasına geldikten sonra ikiye ayrıldı. Bir grup binanın merdivenlerinin önünde bir araya geldi ve oturma eylemine başladı. Diğer grup ise gözaltına alınmamak için daha uzak bir noktada polis kordonu içinde bekledi. Polis, kendilerini "Demokrasi İsteyen Yaşlılar" olarak tanımlayan ve oturma eylemi yapan gruba üç kez eylemi sonlandırmaları yönünde uyarıda bulundu. Gözaltına alınacaklarını bilen grubun üyeleri polis tarafından tek tek kayıt altına alındı ve gözaltı işlemleri gerçekleştirildi. Dünkü eylemde yapılan uygulamanın aksine polis bugün "gönüllü olarak" gözaltına alınan "yaşlılar grubu" üyelerine kelepçe takmadı.


FBI ile Apple arasındaki 'şifre savaşı' ABD Kongresi'ne taşındı


Dünkü ilk eylemde gözaltına alınan ve ardından serbest bırakılan 26 yaşındaki Bill Savor, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Buraya barışçıl bir gösteri yapmak için geldik. Gözaltına alınacağımızı biliyorduk" dedi.


Obama Zika için Kongre'den 1,8 milyar dolar istedi


Daha önce hiç gözaltına alınmadığını ve bu gösteride gözaltına alınmaktan dolayı hiç üzülmediğini belirten Savor, “Amerikan siyasetinde yolsuzluklar bitene kadar mücadeleye devam edeceğiz ve bunun uğruna risk almaya hazırım” diye konuştu.


Başkentteki gösteri için California eyaletinden gelen 62 yaşındaki Samantha Benjamin de iki torun sahibi olduğunu ve onların geleceğini korumak için bu gösteriye katıldığını söyledi. Benjamin, “Amerikan siyasetinde çok ciddi bir yolsuzluk var. Buna karşı sesimi yükseltmek için buraya geldim” dedi.


ABD’nin ana akım medyasının çok fazla ilgi göstermediği gösteriler sırasında bazı televizyon kanalları aleyhine slogan atıldı.


"Demokrasi Baharı" grubu üyeleri, Philedelphia'dan 10 gün önce başlattıkları yürüyüşle dün Washington'a gelmiş ve ilk gösterilerini düzenlemişti. Dünkü gösteride yaklaşık 400 kişi gözaltına alınmış ve birkaç saat sonra serbest bırakılmıştı. Gösterilerin değişik şekillerde birkaç gün daha devam etmesi bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS