ABD'de seçim rekoru: Peki dünyada durum nasıl?

ABD'de seçim rekoru: Peki dünyada durum nasıl? © Shutterstock

ABD'deki kritik ara seçimlerinde sonuçlar açıklandı. Temsilciler Meclisi Demokratların olurken, Cumhuriyetçiler Senato'daki gücünü korudu. Seçimler ilkleri yaşattığı gibi rekorları da beraberinde getirdi. ABD'de seçime katılım 2014'teki ara seçimlere oranla daha fazla oldu. New York Times'tan Nate Cohn'a göre seçime katılım toplamda 114 milyonu geçti. Peki bu durum dünyada nasıl? İşte yanıtı...

ABD’de seçmenler, kritik ara seçimler için sandık başına gitti. Resmi olmayan sonuçlara göre Demokratlar 8 yıl aranın ardından Temsilciler Meclisi'ndeki üstünlüğü Cumhuriyetçilerin elinden aldı. Ancak Cumhuriyetçiler Senato'daki gücünü korudu. Seçim, ilkleri ve rekorları beraberinde getirdi.

USEP'in (United States Elections Project) raporuna göre katılım oranları 2010 ara seçimlerinde 41.8, 2014 yılında ise 72 yılın en düşük rakamı olan 36.7'ydi. 

Ara seçimler genel seçimlere kıyasla daha az katılımla gerçekleşse de New York Times'tan Nate Cohn'ın açıklamasına göre bu sene 114 milyon oy kullanılarak fazlasıyla yüksek bir katılım gerçekleşti. Resmi açıklama gelmese de oy oranının yüzde 60'ın üzerine çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Dünyada katılım oranları nasıl?

Dünya genelinde ise farklı rakamlar mevcut. 2015 yılında İsviçre seçimlerine yüzde 48.4'lük bir katılım gerçekleşirken, İspanya ve Kanada'da bu oran yüzde 62'yi buldu.

'Tropik Trump' olarak anılan Brezilya'nın yeni başkanı Jair Bolsonaro'nun kazandığı seçimlerde katılım oranı 79.7 olarak açıklandı.

BBC'ye göre İngiltere'nin kaderini etkileyen Brexit oylamasında 72.2 oranında katılım gerçekleşti. Kritik referandumda toplamda 46,501,241 oy kullanıldı. 

Almanya'da ise 2017 yılındaki parlamento seçimlerinde yüzde 76.2 oranında oy kullanıldı. 2013 yılındaki seçimlerde bu oran yüzde 71.5'ti.

IDEA'nın (Institute for Democracy and Electoral Assistance) raporuna göre Avrupa ülkeleri arasında katılımın en yoğun olduğu ülke ise Belçika. 2014 yılında gerçekleşen parlamento seçimlerinde halk yüzde 89.64 gibi yüksek bir ortalamayla sandıklardaki yerini aldı.

Dünya genelinde ise Avustralya, yüzde 91'lik oranla önceki senelere kıyasla düşüş yaşasa da rekoru elinde tutuyor.

Türkiye'de son durum

Türkiye de oy kullanılan ülkeler arasında yüksek sıralarda yer alıyor. Son seçimlerde yüzde 86.2'lik bir katılımla önceki döneme kıyasla rekor kırıldı. Seçimde 57.932.115 kişi oy kullandı.

Kaynak: IDEA

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS