ABD'de tepkili halk silahlanıp hükümet binasını işgal etti

ABD'de tepkili halk silahlanıp hükümet binasını işgal etti

ABD'nin Oregon eyaletindeki Burns kasabasında Dwight ve Steven Hammond adlı iki çiftçinin hapse atılmasına tepki gösteren bir grup silahlanarak, önceki gün hükümete ait ABD Balık ve Yaban Hayatı Hizmetleri'nin binasını işgal etti. 300 kişilik bir protesto gösterisinin ardından binayı işgal ettikleri binayı üç gündür ellerinde bulunduran eyalet milisi üyesi 150 kişi, yetkililer şiddete başvurursa karşılık vereceklerini açıkladı.

İşgalcilerin arasında yer alan Ammon Bundy, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinden şu ana kadar herhangi bir şey duymadıklarını bildirdi. Sadece bölgeden değil, ülke genelinden insanların kendilerine katılması çağrısı yapan Bundy, şiddet kullanmak istemediklerini, ancak yetkililerin şiddet içeren eyleme başvurmaları halinde kendilerini koruyacaklarını dile getirdi. Ammon Bundy, "Eğer şiddete başvuracaklarsa, içeri girip öldürmek isteyeceklerdir. Bizim kimseye ateş açma gibi bir niyetimiz yok, ancak bize ateş açılırsa kendimizi korumak için gerekeni yaparız" diye konuştu.


Joe Biden Türkiye'ye geliyor


Grubun kimseyi rehine olarak tutmadığını belirten Ryan Bundy ise işgalcilerin bir çoğunun savaşmaya istekli olduğunu kaydetti.


İran füzesi ABD gemisinin yakınına düştü


Nevada eyaletinde çiftçilik yapan Bundy ailesi, hükümet karşıtı eylemleriyle biliniyor. Aile, otlaklarla ilgili yıllardır süren bir anlaşmazlık nedeniyle geçtiğimiz yıl da güvenlik güçleriyle karşı karşıya gelmişti. Silahlı grup, Hammond ailesine yapılan haksızlığın aracı olduğunu ileri sürdükleri federal hükümete ait yaban hayatını koruma merkezi binasının işgalini gerekirse yıllarca sürdürebileceklerini iddia ediyor.


ABD’de baraj sistemine sızdılar


Şerif, sivillerin binadan uzak durmasını istedi


Öte yandan Harney County Şerifi Dave Ward, yaptığı yazılı açıklamada, halka işgal edilen binadan uzak durmaları çağrısında bulundu. Açıklamada, barışçıl şekilde sorunu çözmeye çabaladıklarını belirten Ward, "Birçok ajans şu anda çözüm üretebilmek için birlikte çalışıyor. Şu anda bu alandan uzak durun. Daha fazla bilgiye sahip oldukça açıklayacağız" ifadesine yer verdi. İşgal edilen binanın hafta sonu tatili nedeniyle kapalı olduğu belirtilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS