Son Dakika

ABD'den Ankara saldırısı açıklaması

A A

19.02.2016 - 00:56 Son Güncelleme:

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Türk hükümetinin Ankara'da yaşanan terör saldırısından YPG'yi sorumlu tutan açıklamalarına karşı, saldırının sorumlularının kendileri için "ucu açık bir soru" olduğunu açıkladı. Kirby, YPG'yi desteklemeye devam edecekleri mesajı verdi.

ABD'den Ankara saldırısı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında, konuyla ilgili soruları yanıtladı.

Rusya'dan Türkiye ve Esad ile ilgili çok önemli açıklamalar!

Ankara'da yaşananların kesin ve açık, masum insanların yaşamlarına mal olan bir terör olayı olduğunu söyleyen Kirby, "Türk Hükümeti tarafından olayın sorumlularına dair öne sürülen iddiaları doğrulama ya da reddetme gibi bir pozisyonda değiliz. Bu bizim için halen ucu açık bir soru. Anladığım kadarıyla devam eden bir soruşturma var" diye konuştu.

Saldırıyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini hatırlatan Kirby, “Saldırıyı herhangi bir tarafa isnat edebilecek bir pozisyonum yok” diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın saldırı sonrası yayınladığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin "meşru müdafaa hakkına" değinmesi ve YPG'ye yönelik düzenlenecek bir sınır ötesi harekata ilişkin iddialar ile ilgili soru üzerine de Kirby, "Her devletin kendi vatandaşlarını terör eylemlerinden koruma sorumluluğu ve zorunluluğu vardır. Özellikle, bu tür terör eylemleri kendi topraklarında düzenlendiğinde. Bundan daha önce de özellikle PKK'yla ilgili olarak bahsettik. Sınır ötesi top atışlarıyla ilgili Türkiye'ye sınır ötesi top atışı yapmaması konusunda çağrı yaptık ve bunu sürdürüyoruz. Kürt savaşçıları, IŞİD'e karşı mücadele gibi daha geniş çabaları baltalayıcı şeyler yapmamaları konusunda da uyarmayı sürdürüyoruz" dedi.

Ankara'da askeri servis aracına bombalı saldırı

Kirby, olayın çok açık şeklide terör saldırısı olduğunu ve masum kişilerin hayatlarını hedef aldığına dikkati çekerek, “Türkiye, dünyanın herhangi bir yerindeki terör saldırıları tehlikesiyle karşı karşıya olan ülkeler gibi bu saldırılara karşı halkını korumayı denemek için her şeyi yapma hakkı vardır” değerlendirmesini yaptı. “(Türkiye’nin kendini koruma hakkı var) sözleriniz bağlamında sorumlu gördükleri kişilerin peşinden gitme hakları var mı” şeklindeki soruya Kirby, “Şu anda sınır ötesi gerilimden dolayı yaşanan sorunlardan önce de biz YPG’nin itidal göstermesini istedik. Türkiye’ye de sınır ötesinden top atışlarını durdurmasını istedik" yanıtını verdi."Türkiye'nin hakkı var"

Pentagon: "Gerekirse soruşturma açarız"

"Görüşümüz aynı"

Kirby, "Kürt savaşçıların yeni topraklar elde etme çabalarının IŞİD'e karşı yapılan operasyonlara zarar verdiği yönündeki görüşümüzde bir değişiklik yok" dedi. ABD’nin NATO müttefiki ve IŞİD’e karşı operasyonlarda önemli bir rol oynayan Türkiye ile yakın ilişkisini devam ettirme niyetinden kimsenin şüphe duymamasını isteyen Kirby, sözlerini şöyle sürdürdü:

Edremit'te silahlı saldırı: 1 ölü

"Suriye içerisinde IŞİD’e karşı savaşan en güçlü grup da Kürt savaşçılar ve bunlara IŞİD’e karşı yaptıkları operasyonlarda hava desteği sağlanmıştı. Bu tür koalisyon destekleri IŞİD’le mücadele devam ettikçe sürecek.” "ABD’nin Türkiye ile PYD'yi eşit gördüğü" yönündeki görüşlere de değinen Kirby, “Türkiye bir devlettir ve NATO müttefikidir. Biz bunu bu şekilde görüyoruz. Türkiye IŞİD’e karşı önemli bir müttefiktir. Bu, bir ülkeyi Suriye sınırının öbür tarafındaki cesur Kürt savaşçılarla eşit tutmak değildir” diye konuştu.

Suriyeli muhalifler YPG'ye karşı Türkiye'den Suriye'ye geçti

"Yarı özerk bölgeyi desteklemiyoruz”

“Türkiye, Kürt grupların toprak ele geçirerek sınırına yaklaştığını düşünüyor ve bu durum onların kendi sınırlarını korumasına sebep oluyor” şeklindeki görüşle ilgili değerlendirmesi sorulan Kirby, “Türk hükümetinin bu gruplara yönelik kaygısını anlıyoruz. Bu konuyu onlarla konuşmaya devam edeceğiz. Suriye’de Kürtler için yarı özerk bir bölgeyi desteklemiyoruz” dedi.

Ankara'daki saldırıda ölenlerin kimlikleri ortaya çıkmaya başladı

YPG'ye desteğe devam

Kirby, Ankara'daki bombalamadan sonra ABD'nin YPG'ye yönelik askeri desteğini sürdürüp sürdürmeyeceği konusunda, "IŞİD'e karşı en etkili savaşçılar arasındalar. Koalisyon tarafından havadan destekleniyorlar. Bu desteğin daha önce olduğu gibi yer ve zamana uygun olarak sürmesini bekliyorum" dedi.

Kirby, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "ABD'ye, YPG'ye verdiği destekten dolayı eleştirileri ile ilgili bir soruyu "Ben odada. O yüzden spesifik olarak Büyükelçi Bass'ın ne dediğini bilmiyorum. Ama şuna hiçbir şüphe olmamalı ki, ABD, bir NATO müttefiki ve IŞİD'e karşı koalisyonun kilit katkı sağlayıcısı olan Türkiye'yle yakın işbirliğini sürdürecek. O yüzden bu çok iyi ilişkiyi güçlendirmeyi sürdürmenin önemi açısından bizim açımızdan değişen hiçbir şey yok. Özellikle ikimiz de ortak düşman IŞİD'le karşı karşıyayken" diye yanıtladı.

"Bunun cevabını Ankara verebilir"

Kirby, "Türkiye ve ABD arasında YPG dolayısıyla yaşanan tartışma, Türkiye’nin koalisyonu bırakmasına yol açabilir mi” sorusu üzerine şunları kaydetti:

"Bunun cevabını Ankara verebilir. Biz elbetteki bunu görmek istemeyiz. Söylediğimiz gibi, Türkiye bu koalisyon çabalarının önemli bir parçası. Gerek Suriye’de IŞİD’e karşı yapılan operasyonlar gerekse Suriye’de devam eden iç savaş onlar için teorik bir tatbikat değil. Gerçek, somut ve her gün devam eden bir şey. Hala sınırlarında bakmak için özen gösterdikleri 2 milyondan fazla mülteci var. Çok ciddi baskı altındalar bunu görmemiz gerekiyor."

"Farklı cevap beklemek doğru değil"

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili ise, Türkiye ile ABD arasındaki gerilimin düşmesini istediklerini söyledi. Aynı yetkili, "Türkiye ile ilişkilerimizin güçlenmesini istiyoruz" dedi. Bakanlık yetkilisi, "Türkiye ile olan ilişkinin kötüye gitmesini istemeyiz. Bizim Suriye politikamızda bir değişiklik yok. Dışişleri Bakanlığı toplantılarında sorulan sorulara farklı bir cevap beklemek doğru olmaz. Bizim politikamız belli, bu yüzden verilen cevaplar aynı" şeklinde konuştu.