ABD'den flaş açıklama: “PYD'nin Suriye'de yarı özerklik ilan etmesini istemiyoruz"

ABD'den flaş açıklama: “PYD'nin Suriye'de yarı özerklik ilan etmesini istemiyoruz"

ABD'den flaş açıklama: “PYD'nin Suriye'de yarı özerklik ilan etmesini istemiyoruz"

ABD Savunma Bakanlığı'nın, PKK'nın Suriye'deki kolu PYD'nin askeri kanadı YPG'ye artık silah ve mühimmat vermeyeceğini açıklamasının ardından, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan, bu kararın ardındaki gerekçeye ilişkin önemli bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner PYD'nin Suriye'de etkili olduğu bölgelerde yarı özerklik ilan etmesini istemiyoruz" dedi. Toner, Suriye'nin birliği ve toprak bütünlüğü konusunda kararlı olduklarını açıkladı. Beyaz Saray da Suriye konusunun Antalya'daki G20 zirvesinde gündeme geleceğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında, Suriye'ye ilişkin kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Toner, bir gazetecinin “Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun, CNN'e verdiği röportajda ABD'nin Iraklı Kürtler olan Peşmergelere verdiği desteğe karşı olmadıklarını, ancak YPG'ye de bu desteğin verilmesinden de memnuniyet duymayacakları şeklindeki sözlerini hatırlatarak buna ilişkin yorumunuz ne?" sorusuna verdiği yanıtta, “Röportajı duymadım. Ama çok açık ki biz Peşmergelere destek veriyoruz. Irak ordusunun gözetimi ve denetimi doğrultusunda. Peşmergeler, İŞİD ile mücadelede verimli ve önemli bir etken. YPG'ye gelince, onlara yardım yapılıp yapılmadığının farkında değilim. İŞİD kontrolündeki kentleri geri alma çabalarını hava saldırıları yoluyla  desteklemeyi sürdüreceğiz. Sahada etkin mücadele ettikleri için bu destek sürecek" dedi.

"Şu anda verdiğimiz destek sadece hava saldırılarıyla"

Toner, başka bir gazetecinin  “PYD etkili savaşıyor ama silah ve mühimmat vermeyeceğiz diyorsunuz. Etkili savaşıyorlarsa silahları Ruslardan mı alsınlar ?" şeklindeki  sorusunu da “Söylediğim şu ki, PYD'ye Amerikan silahları vermiyoruz. Bu konudaki kararımız değişirse, size bildiririz. Ama şu anda verdiğimiz destek sadece hava saldırılarıyla" diye yanıtladı.

"Biz onların Suriye'de bir çeşit yarı özerklik geliştirmelerini istemiyoruz"

Mark Toner, PYD'nin silahlı kanadı YPG'ye, silah ve mühimmat desteği verilmemesinin nedenini de başka bir soru üzerine açıkladı. Toner, “Yani YPG'ye silah, mühimmat yardımını artık yok mu sayıyorsunuz?"  sorusuna ise, Toner,  “Varsayımlara ilişkin konuşmak istemiyorum. YPG'ye verdiğimiz destek, ne kadar etkili oldukları konusunda da çok açık olduk şimdiye kadar. Ama bazı uyarılar konusunda da konuştuk. Biz onların Suriye'de bir çeşit yarı özerklik geliştirmelerini istemiyoruz. Suriye'nin birliği ve toprak bütünlüğüne olan taahhütlümüz sürüyor. Suriye'de kapsamlı ve anlaşmalı bir siyasi geçiş sürecine odaklıyız. İŞİD ile mücadelede, YPG'nin ne kadar etkin ve güçlü olduğunu bilmekle birlikte, bizim duruşumuz bu yönde" şeklinde cevap verdi.

Beyaz Saray'dan G20 açıklaması

Bu arada Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, G20 Liderler Zirvesi ile ilgili bir soruya verdiği cevapta, dünyanın en büyük 20 ekonomisinin liderlerinin Antalya'daki toplantılarda genel olarak uluslararası ekonomiyi masaya yatıracaklarını ancak Obama'nın Suriye ve IŞİD ile mücadele gibi konuları da muhataplarıyla görüşeceğini belirtti.

Earnest, "Türk müttefiklerimizin çok sayıdaki Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapmaları ve sınırlarının öbür tarafında devam eden korkunç şiddet olayları dolayısıyla maruz kaldığı baskı düşünüldüğünde Obama'nın oraya kadar gidip IŞİD'in gücünün azaltılması ve sonuçta yenilgiye uğratılması konusundaki çabaları ele almak üzere zaman harcamaması imkansız" ifadesini kullandı.

"Bu nedenle bu konunun Başkan Obama'nın ziyaretinin bir bölümünü oluşturmasını bekliyorum" diyen Earnest, şunları kaydetti:

"G20'ye katılan ülkelerin bir kısmı Başkan Obama'nın kurduğu ve ABD'nin önderlik ettiği IŞİD karşıtı koalisyonun önemli üyeleri. Bu yüzden Başkan'ın bu çabalara önemli katkı yapan yakın müttefiklerimizin bir kısmıyla bir araya gelmesi ve kaydettiğimiz ilerlemeyi ele alması için bir fırsat olacak."