Son Dakika

ABD'den IŞİD'in petrol ticaretine karşı yeni adım

A A

12.02.2016 - 09:46 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

ABD Hazine Bakanlığı, IŞİD'in petrol faaliyetlerinden sorumlu üç kişiye yönelik karşı yaptırım kararı aldı.

ABD'den IŞİD'in petrol ticaretine karşı yeni adım

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, IŞİD üyesi Faysal el-Zahrani, Türki el-Binali ve Hüseyin Jauthini, ABD’nin yaptırım listesine eklendi. Faysal el-Zahrani'nin terör örgütünün petrol faaliyetlerinden sorumlu olduğu, Hüseyin Jauthini'nin de örgüte yeni üye kazandırılmasına aracılık ettiği belirtildi.

Açıklamada, yaptırım kararlarının, IŞİD’i yok etmeye yönelik stratejinin bir parçası olduğu ve örgütün Irak ve Suriye’deki yasa dışı petrol satışına darbe vurulmasını amaçladığı vurgulandı.

ABD Hazine Bakanlığının Terör Ve Finansal İstihbarat Birimi Müsteşar Vekili Adam Szubi, yaptırımlara ilişkin, "Biz ve dünya genelindeki partnerlerimiz, IŞİD’in gelir elde etme ve kullanma yeteneğini hedef alıyoruz ve birçok açıdan ilerleme kaydediyoruz. Bugün alınan kararlar, IŞİD’in petrol ve doğalgaz üretiminde, yabancı savaşçı toplanmasında ve diğer finansal faaliyetlerinde önemli rol oynayan IŞİD liderlerini hedef aldı" ifadesini kullandı.

Bakanlığın yaptırım kararı çerçevesinde adı geçen IŞİD üyelerinin ABD'de bulunan mal varlıkları dondurulurken Amerikan vatandaşlarının bu kişilerle ticari ilişkiler kurması yasakladı.