ABD'den Suriye'de "güvenli bölge" kurulmasına ilişkin açıklama

ABD'den Suriye'de "güvenli bölge" kurulmasına ilişkin açıklama

ABDden Suriyede güvenli bölge kurulmasına ilişkin açıklama
expand

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Savunma Bakanlığının, Suriye'de, ciddi lojistik, zaman, kaynak ve çaba gerektirecek bir güvenli bölge oluşturulmasına şu anda ihtiyaç olmadığını düşündüğünü söyledi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Kirby, günlük basın toplantısında Suriye'de uçuşa yasak bölge oluşturulmasına yönelik soruları yanıtladı.

Türkiye'nin uzun süredir bu konudaki pozisyonunun belli olduğunu belirten Kirby, "Ancak böyle bir bölgeye yönelik herhangi bir askeri planlama olup olmadığını bilmiyoruz" dedi.

ABD Genelkurmay Başkanı: "Suriye'ye güvenli bölge mantıksız"

Kirby, ABD Savunma Bakanlığının, ciddi lojistik, zaman, kaynak ve çaba gerektirecek bir güvenli bölgeye şu anda ihtiyaç olduğunu ve koalisyonun askeri varlıklarını böyle bir bölge kurmak için kullanmak gerektiğini düşünmediğini bildirerek, "Pentagon, ABD ordusu veya koalisyon açısından şu anda buna ihtiyaç duyulmadığını ve bunun zorlukları bulunduğunu belirtti" dedi.

ABD: Türkiye ile anlaşmaya yaklaşılan bir durum yok

Koalisyonun şimdiye kadar güvenli bölgeyi desteklemeye ilgi göstermediğini anlatan Kirby, "Ancak Türkiye'nin sınırına yönelik kaygılarının farkındayız" ifadesini kullandı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Kirby, Türkiye'nin binlerce sığınmacıyla uğraştığını belirterek, "Kimse, Türkiye'nin karşı karşıya olduğu zorluklara ve kaygılarına gözlerini kapatmıyor" diye konuştu.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow