ABD'den Tel Abyad değerlendirmesi

ABD'den Tel Abyad değerlendirmesi

Suriye'nin, Türkiye'nin Akçakale Sınır Kapısına komşu şehri Tel Abyad'ın PYD'ye bağlı YPG güçlerince IŞİD'den alınmasını değerlendiren ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Steve Warren, sağladıkları hava desteğinin örgütün tedarik yolunu kapatmak amacıyla olduğunu açıkladı. "Yabancı savaşçıların kullandığı başka yollar da var ama bu, düşmanın eleman toplama kapasitesinde ciddi aksama yaratacak" diyen Warren, Türkmen ve Arapların yurtlarından sürüldüğü iddialarına ilişkin ise, "Eğer doğru ise kesinlikle kabul edilemez" dedi.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Steve Warren, günlük basın toplantısında, Suriye'nin, Türkiye'nin Akçakale Sınır Kapısına komşu şehri Tel Abyad'ın PYD'ye bağlı YPG güçlerince IŞİD'den alınmasını değerlendirdi.


Tel Abyad'dan son fotoğraflar!


Hava saldırılarının son zamanlarda Tel Abyad'da yoğunlaşmasının nedeninin sorulması üzerine Warren, hava desteğinin sahadaki güçlerin ilerlemesine bağlı olarak yönlendirildiğini kaydetti.


Warren, Tel Abyad'a operasyonun IŞİD'in tedarik yolunu kapatma stratejisinin bir parçası olup olmadığına yönelik soruya da "Evet, kesinlikle" yanıtını verdi.


IŞİD Tel Abyad'a saldıracak iddiası


Kentin kazanımının örgüte yabancı savaşçı akışını önlemede önemli adım olacağını ifade eden Warren, "Yabancı savaşçıların kullandığı başka yollar da var ama bu, düşmanın eleman toplama kapasitesinde ciddi aksama yaratacak" dedi.


Tel Abyad neden önemli?


ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, Rakka, Haseke ve Kobani bölgesinde son 15 gün içinde 90'ın üzerinde hava saldırısı düzenledi.


Warren bir soru üzerine, IŞİD'in elinden kurtarılan Tel Abyad'daki Türkmen ve Arapların YPG güçlerinden kaçmak için yurtlarını terk ettiği yönündeki iddialara da değindi. Warren, bu konudaki haberleri gördüklerini ve konuyu izlediklerini söyledi. Sözcü Warren, "Eğer doğru ise kesinlikle kabul edilemez" ifadesini kullandı.


Türkiye sınırında son durum!


Koalisyonun hava desteğini alan Kürt gruplar, IŞİD'in denetimi altındaki Tel Abyad bölgesini dün ele geçirdi. Bölgedeki çatışmalar nedeniyle son günlerde 20 binin üzerinde Suriyeli, Türkiye'ye sığındı.


Suriye'de savaşan ve PYD'ye de muhalif olan bazı gruplar ise, 15 Haziran'da ortak bir açıklama yaparak, YPG'nin "Haseke'nin batı kesimleri ile Tel Abyad'da 'etnik ve mezhepsel temizlik' yaptığını" öne sürdü. Bu gruplar, "halkın köylerini terk etmek zorunda bırakıldığını" iddia etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS