ABD'den Türkiye ve Yunanistan'a çağrı

ABD'den Türkiye ve Yunanistan'a çağrı

ABD'den Türkiye ve Yunanistan'a çağrı

Türkiye ile Yunanistan arasındaki 'Ege gerilimi' devam ederken Washington'dan iki ülkeye çağrı geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, günlük basın toplantısında Washington'un bu konudaki duruşunu açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ankara-Atina hattında tansiyon yükselirken ABD'den dikkat çeken bir açıklama geldi.

Günlük basın toplantısında ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price'a Yunanistan'ın Ege'deki adaları silahlandırması ve ABD'nin bu konudaki tutumu soruldu.

Price soru üzerine 'Bu konudaki tavrımız, birkaç hafta önce duyduğunuzla aynı. Tüm ülkelerin egemenliği toprak bütünlüğüne saygı gösterilmeli ve korunmalıdır' ifadelerini kullandı.

Hem Türkiye hem de Yunanistan'ın NATO müttefiki olduğunun altını çizen Price sözlerine şöyle devam etti;

'Bölgede barış ve güvenliği korumak ve farklılıklarını diplomatik olarak çözmek için birlikte çalışmaya teşvik etmeye devam ediyoruz. Müttefiklerimizi gerilimi daha da artırabilecek söylemlerden kaçınmaya çağırıyoruz. Yunanistan ve Türkiye ABD'nin önemli NATO müttefikleri ve her ikisini de gerilimi düşürmeye teşvik etmeye devam edeceğiz.'

Yunan Kathimerini gazetesi haberi manşetten okurlarına duyurdu.

Türkiye, adaların silahsızlandırılması gerektiğini belirtiyor. Yunanistan ise adaların silahsızlandırılmasının Yunan toprak bütünlüğünü ilgilendirdiği iddiası ile müzakere edilemeyeceğini belirtiyor.

MİÇOTAKİS NE DEMİŞTİ?

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkiler Yunan Başbakanı Miçotakis'in ABD'deki açıklaması sonrası gerilmişti.

Miçotakis, adını vermeden Türkiye’yi kastederek 'Yunanistan komşularına dostluk elini uzatıyor. Ancak egemenliğimize, egemenlik haklarımıza yönelik ihlallere ve derhal son bulmaları gereken Yunan adaları üzerindeki üst uçuşlara müsamaha göstermeyeceğiz. Siz Kongre üyelerinden, bölgede silah satışları ile ilgili kararları verirken, NATO’nun güneydoğu kanadında yeni bir istikrarsızlık tehlikesini göz önünde bulundurmanızı istiyorum' demişti.

Miçotakis, bu sözleriyle dolaylı olarak Türkiye’ye F-16 uçağı satışına onay verilmemesini talep etmiş oldu.

Yunan Başbakanın 'Siz Kongre üyelerinden, Helenizmin 48 yıldır büyük acı çektiği ve hâlâ kapanmayan bir yarasını unutmamanızı istiyorum. Kıbrıs’taki saldırı ve adanın şiddetle ikiye bölünmesini kastediyorum. Kıbrıs’ta iki ayrı devleti, kimse hiçbir zaman kabul etmeyecektir' sözleri ise ayakta alkışlandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ERDOĞAN'DAN YUNANİSTAN'A NET MESAJ

Ege adaları, hava sahasını ihlali, deniz yetki alanları ve adaların silahlandırılması tartışmalarının ardından Atina-Ankara adasındaki gerilim hızla yükselişe geçti. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) ziyareti sonrasında Yunanistan’ın Ankara karşıtı söylemlerini artırması, anlaşmalara aykırı olarak silahlandırılan adaları ziyaret etmesi ve 16 harita ile uluslararası karalama kampanyasının gündeme gelmesinin ardından Türkiye’den sert yanıtlar geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir'deki Efes-2022 tatbikatındaki konuşmasında Yunanistan’ı uluslararası hukuka aykırı bir biçimde adaları silahlandırmaktan vazgeçmeye çağırarak, “Şaka yapmıyorum, ciddi konuşuyorum” demişti.

Yunanistan, Ege’de tatbikat başlatıyor

Yunanistan, Ege’de tatbikat başlatıyor