ABD'den Türkiye'ye Rakka için işbirliği mesajı

ABD'den Türkiye'ye Rakka için işbirliği mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rakka operasyonu bağlamında, "YPG'yi buralara yerleştirmenin gayretindeler, Türkiye buna müsaade etmeyecek" sözlerinin ardından ABD Savunma Bakanı Ashton Carter konuştu, Rakka için Türkiye ile görüşmeye devam edeceklerini söyledi. ABD Dışişleri Sözcüsü ise, "Türkiye ile işbirliğinin devam edeceğine dair beklentilerimiz var" dedi.

ABD'den YPG'nin de yer alacağı yönünde açıklamalar yapılan Rakka operasyonuyla ilgili Savunma Bakanı Ashton Carter konuştu. Carter, Rakka'nın kurtarılması hedefine yönelik Türkiye ile görüşmeye devam edeceklerini söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby ise, "Türkiye ile olan iş birliğinin devam edeceğine dair beklentilerimiz var" dedi.


ABD'den Rakka kararı: YPG de operasyona katılacak


Erdoğan 'YPG varsa biz yokuz' demişti


Suriye'de DEAŞ'ın merkezi Rakka'ya yönelik operasyonda Türkiye yer alacak mı? Ankara, ABD'li muhataplarına "YPG'yi operasyona dahil etmemeleri durumunda katılacağı" mesajlarını yineliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta "YPG varsa biz yokuz" mesajını vermesinin ardından, ABD cephesinden de çeşitli açıklamalar gelmişti. Önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonla görüşen Başkan Obama'nın, "YPG'nin de içinde bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) Rakka operasyonuna katılacağını" söylediği Amerikan basınında yazıldı. Dün de DEAŞ'a karşı uluslararası koalisyonun komutanlarından Korgeneral Stephen Townsend, Rakka operasyonuna katılacak güçlerin çoğunluğunu, SDG'ye bağlı YPG'nin oluşturacağını" açıkladı.


ABD: Rakka operasyonuna YPG katılacak


'Türkiye buna müsaade etmeyecek'


Bu açıklamaların ardından dün İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkelerin Kalkınmasında Kadınların Rolü Bakanlar Konferansı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "PYD ve YPG'yi buralara yerleştirmenin gayretindeler. Orada terör devleti oluşturmak istiyorlar. Kusura bakmayın Türkiye buna müsaade etmeyecek" dedi.


Ashton Carter konuştu: 'Türkiye ile görüşmeye devam edeceğiz'


ABD cephesinden bu yönde yine açıklamalar geldi. ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Missouri eyaletinde katıldığı bir etkinlikte konuştu, Rakka'nın kurtarılmasına ilişkin operasyonda oynayacağı role dair Türkiye ile görüşmelerin sürdüğünü bildirdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de Türkiye ile işbirliğinin devam edeceğine dair beklentileri olduğunu söyledi.


'Rakka ve Musul'a yönelik 2 büyük operasyon planı var'


ABD Savunma Bakanı Carter, Rakka operasyonuyla ilgili şunları söyledi: "Kuşatma yeterliliği olan güçlerle Rakka'ya yakın zamanda gitme niyetindeyiz. Bununla ilgili ve gelecekte oynayabilecekleri muhtemel role dair Türkiye ile görüşmeleri devam ettiriyoruz. Şu anda Cerablus ile Mare hattı arasında Türkiye ile çalışıyoruz ki bu son derece önemli ve sözü edilmesi gereken bir şey. Bu, Türkiye sınırının güvenliğine yardım ediyor. Dolayısıyla müttefikimiz Türkiye ile devam eden operasyonlarımız var ve bu operasyonlar, Dabık'ın geri alınmasını sağladı."


Rakka'nın kurtarılması hedefine yönelik Türkiye ile görüşmeye devam edeceklerini belirten Carter, şu aşamada planlarına uygun olarak operasyonu işlettiklerini sözlerine ekledi.


ABD Dışişleri: 'İşbirliğinin süreceği beklentimiz var'


Washington'da bulunan Yabancı Basın Merkezi'nde soruları yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby ise, bir soru üzerine, Türkiye'nin önemli bir NATO müttefiki olduğuna vurgu yaptı. Türkiye'nin DEAŞ karşısında önemli bir rolü olduğuna değinen Kirby, "Türkiye ile olan iş birliğinin devam edeceğine dair beklentilerimiz var" ifadesini kullandı.


Kirby, Rusya'nın Suriye'de geçici ateşkes talimatı vermesine ilişkin de "Rusya'nın Suriye'de verdiği ateşkes talimatının ne kadar süreceğini ve bunun sonunda ne çıkacağını bilmiyorum. Niyet, Halep'te şiddeti azaltmak mı? Daha önce yapılan uygulamalara bakılırsa, aşırıcı grupların Suriye'ye olan ilgisi artıyor. Muhalifler ise daha fazla cesaretlenerek savaşıyorlar. Şiddet olayları artışta ve savaş devam edecek" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS