hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD'den 'yeni nesil botoks uygulaması' ilacına onay

  ABDden yeni nesil botoks uygulaması ilacına onay
  expand
  KAYNAK(Fotoğraf: Temsili)

  Popüler uygulama Botox'a rakip olacak bir uygulama ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylandı. FDA, tek bir enjeksiyonla en az altı ay boyunca yüzdeki kırışıklıkları silebildiği belirtilen 'Daxxify' isimli yeni bir formülasyona pazarlama izni verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Daxxify'ın üreticisi Revance Therapeutics, ilacın yüze enjekte edilmesiyle herhangi bir rakip ilaçtan daha uzun süre kırışıklıkları yumuşattığını söylüyor.

  Botox'ta olduğu gibi, yeni ilaç da 'botuliasis toksini'nin sinirleri dondurma yeteneğine dayanıyor. Toksin doğru uygulanırsa müşterinin kanına geçmiyor ve dolayısıyla müşterinin sağlığına zarar vermiyor

  Euronews Türkçe'deki habere göre uzmanlar, yeni ilacın yüzde 70 pazar payına ve yıllık 3 milyar dolarlık ciroya sahip Botox'tan sonra yüz enjeksiyonları alanındaki en önemli yenilik olduğunu söylüyor.

  ilaç uzmanı Dr. Balaji Prasad: “Müşteriler her üç ayda bir uygulamaya dönmek zorunda değiller. Zamanın çok önemli olduğu bir dünyada, daha uzun ömürlü bir ürün özellikle yararlı” diyor.

  Revance Therapeutics CEO'su Mark Foley de şirketindeki kimyagerlerin, daha önce yapıldığı gibi hayvansal protein kullanmayan yenilikçi teknolojinin yardımıyla maddeyi stabilize etmek için bir yöntem icat ettiğini kaydetti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Foley, "Bu yeni yöntem, tıbbi uygulamalara yönelik yeni araştırmaların da önünü açıyor. Migren ve diğer başka sorunların tedavisinde de faydalı olabilir” diye belirtiyor

  YAN ETKİLERİ BAŞ AĞRISI VE GÖZ KAPAĞI DÜŞMESİ

  FDA, 2010 yılında, kronik migren tedavisi için Botox'a bir lisans vermişti. Revance'ın Daxxify'ın kozmetik kullanımına ilişkin FDA incelemesinde şu iki yan etkiyi buldu: Kullanıcıların yüzde 6'sı baş ağrısı ve yüzde 2'si göz kapağı düşüklüğü yaşadı.

  FDA, toksin bazlı tedavilerin kullanımıyla kas zayıflığı veya nefes almada zorluk riski konusunda uyarırken, bu tür semptomların Daxxify'da ise kaydedilmediğini belirtti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow