AB'den Türkiye'ye mülteci yardımı

AB'den Türkiye'ye mülteci yardımı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic, AB'nin son açıkladığı Türkiye'deki yaklaşık 2 milyon Suriyeli sığınmacı için sağladığı 17,5 milyon avroluk yardımın az bulunmasına ilişkin olarak, "AB devamlı olarak Türkiye de dahil Suriye'nin komşu ülkelerini destekliyor. En son açıklanan 17,5 milyon avroluk destek, büyük bir desteklemenin sadece bir parçası" dedi.

AB Komisyonu'nda düzenlenen basın toplantısında, AA'nın Türkiye'ye Avrupa Birliği tarafından verilen maddi desteğin yeterli olup olmadığına ilişkin soruyu yanıtlayan Kocijancic, Birliğin sürekli Türkiye gibi Suriye'ye komşu ülkeleri desteklediğini, son dönemde gerçekleştirilen yüksek düzeydeki AB ziyaretlerinin de bunu gösterdiğini söyledi.


Suriyeli sığınmacılar için Türkiye'ye en son 17,5 milyon avroluk bir fonla destek verildiğini anımsatan Kocijancic, bu kaynağın, AB'nin büyük bir desteklemesinin sadece bir parçası olduğunu söyledi. AB Komisyonu dün, Türkiye'de "en fazla ihtiyacı olan" 240 bin Suriyeli sığınmacıya 17,5 milyon avroluk eğitim ve gıda desteğinde bulunacağını açıklamıştı. Açıklamada, AB bütçesinden bugüne kadar Türkiye'deki sığınmacılar için toplam 175 milyon avroluk kaynak ayrıldığı, bu rakamın henüz 55 milyon avrosunun kullandırıldığı açıklanmıştı.


Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da önceki gün Türkiye'nin ülkedeki 2 milyon Suriyeli için 6,5 milyar dolar harcama yaptığını, bunun 417 milyon dolarının diğer ülkelerden alınan yardımlardan oluştuğunu söylemişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS