ABD'li sözcü, Rusya'nın Türkiye iddiasına açıklama yapmaktan kaçındı

ABD'li sözcü, Rusya'nın Türkiye iddiasına açıklama yapmaktan kaçındı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Rusya’nın "Türkiye, Suriye'de harekat hazırlığı içinde" açıklamasına ilişkin, "Bu konuda bir açıklama yapamayacağım" dedi.

ABD yönetiminden Suriye krizi ve Cenevre barış görüşmelerine ilişkin açıklamalar geldi.


Suriye ordusu Halep'teki muhaliflerin ikmal hattını kestiğini duyurdu


"Rusya'nın Suriye'de IŞİD'e odaklandığını görmek istiyoruz"


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby günlük basın toplantısında, Moskova’nın Suriye’deki askeri eylemlerinin, barış sürecinden ziyade Beşşar Esad yönetimini güçlendirmeyi sürdürdüğünü kaydetti. Kirby, “Rusya’nın Suriye’deki askeri eylemlerinin sadece IŞİD’e odaklandığını görmek istiyoruz, muhalif gruplara değil. Ancak çok yakın geçmişte bununla çelişen mesajlar görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.


Davutoğlu'ndan ABD'ye Rusya tepkisi


Rusya'nın Türkiye iddiasını yanıtsız bıraktı


Kirby, Rusya’nın, "Türkiye’nin Suriye topraklarında aktif eylemler gerçekleştirmek için gizli hazırlık içinde bulunduğunu gösteren işaretler olduğu” yönündeki açıklamasının yöneltilmesi üzerine ise bu konuda bir açıklama yapamayacağını söyledi. Kirby, Rusların bu yorumlarını gördüklerini ancak herhangi bir açıklama yapma konumunda bulunmadığını dile getirerek, “Türkiye, IŞİD’e karşı bu mücadelede önemli bir partner olmayı sürdürüyor, koalisyonun askeri operasyonlarında yer almaya devam ediyorlar ve onların bu işbirliklerinden memnuniyet duyuyoruz” yorumunu yaptı.


Cenevre Görüşmeleri'ne 25 Şubat'a kadar ara verildi


Beyaz Saray Sözcüsünden Cenevre açıklaması


Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında Cenevre’de Suriye görüşmelerinin askıya alınmasına ilişkin soruları yanıtladı. Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın ara buluculuğunda tarafların karşılıklı görüşmelerini sürdürmesini istediklerini vurgulayan Earnest, “Bu görüşmelere ara buluculuk yapmakla sorumlu BM temsilcisi görüşmelerin durdurulduğunu duyurdu. Esasen bu terminolojiyi görüşmelerin ay sonundan önce kaldığı yerden devam etmesi için kullandı. Biz de açıkçası bunun gerçekleşmesini ümit ediyoruz. Her iki tarafı da bu doğrultuda cesaretlendirmeyi denemeyi sürdüreceğiz” ifadesini kullandı.


Esad Cenevre'de çekişmeli konulardan biri


Esad rejiminin, muhaliflerin bulunduğu alanlarda masum insanları hedef almayı sürdürdüğüne işaret eden Earnest, bunun da Cenevre’de uzlaşmayı engelleyen çekişmeli konulardan olduğunu hatırlattı.


Muhaliflerden Cenevre ile ilgili çok kritik açıklamalar


Rusya'ya eleştiri


Earnest, muhaliflerin de masum halkı hedef alan bu saldırılara yönelik ciddi kaygılarını dile getirdiğini aktararak, “Bunlardan öncelikle Esad rejimini sorumlu tutuyoruz. Bunun yanında Rusya’nın da dahil olduğu Esad rejimine destek sunanlar da bunda sorumluluk taşıyor. Bu görüşü ifade etmede lafımızı hiç esirgemedik” diye konuştu.


Rusya’nın Suriye stratejisindeki çelişkiye dikkati çeken Earnest, “Devlet Başkanı Putin kamuoyu önünde ve özel olarak Suriye’de siyasi bir geçiş ihtiyacı olduğunu dile getiriyor ancak onlar bu siyasi stratejinin altını oyan askeri kampanya yürütüyorlar” dedi.


"IŞİD militanı sayısı 25 bine indi"


Öte yandan, Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, günlük basın toplantısında daha önce 31 bin 500 olduğu tahmin edilen IŞİD militanlarının sayısının 25 bine indiğini söyledi. Militan sayısındaki azalmaya ABD ve koalisyon ortaklarının bölgede düzenlediği çok sayıdaki hava saldırısının neden olduğuna işaret eden Earnest, "IŞİD, bölgedeki operasyonlarda büyük kayıp verdi. Irak ve Suriye'ye yabancı savaşçı akışını durdurmada kazanmaya başladığımız başarı da bu azalmada önemli bir etken. IŞİD, kendisine savaşçı bulmakta eskiye oranla büyük güçlük çekiyor. Bölgeye yabancı savaşı akışının durdurulmasında uluslararası işbirliğinin öneminin farkındayız" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS