Air France hosteslerine başörtüsü genelgesi

Air France hosteslerine başörtüsü genelgesi

Fransız Ulusal Havayolu Air France, yeniden başlayacak Paris-Tahran seferlerinde hosteslerinin başörtüsü takmalarını istedi. Çalışanlar sendikasının sözcüsü Air France'ın bu uygulamasıyla ilgili, "Başörtüsü takmak istemeyenlerin bu hatta uçmaya zorlanmamalarını ve bu yüzden cezalandırılmamalarını istiyoruz" dedi.

Europe-1 radyo kanalının haberine göre, 2008 yılından sonra ilk kez 17 Nisan'da, Paris-Tahran seferlerine başlayacak Air France, çalışanlara gönderdiği iç yazışmayla bu hatta uçacak hosteslerden, uçak dışında pantolon ve uzun kollu üniforma ile başörtüsü takmalarını istedi.


Air France yöneticilerine 'işten attın' dayağı!..


Çalışanlar sendikasının sözcüsü Françoise Redolfi, Europe-1 radyo kanalı yaptığı açıklamada, Air France'ın bu konuda dayatmada bulunamayacağını, gönüllülük ilkesine göre uygulamaya gidilmesini istediklerini bildirdi.


İstanbul'dan Paris'e inen uçakta bebek alarmı


Redolfi, "Biz gönüllük ilkesine göre davranılmasını istiyoruz, kişisel özgürlük haklarına saygı olarak istemeyenleri başörtüsü takmaya zorlayamayız, İran'daki kurallarla ilgili bir yargımız yok, biz bunun gönüllülük ilkesi ile olmasını, başörtüsü takmak istemeyenlerin bu hatta uçmaya zorlanmamalarını ve bu yüzden cezalandırılmamalarını istiyoruz" dedi.


Air France, 2 bin 900 kişiyi işten çıkaracak


Fransız sendikacı, hosteslerin, bu hatta uçmayı reddetmeleri halinde primlerinin kesilmesinden endişe ettiğini dile getirdi.


Kadın ve Aileden Sorumlu Bakan Laurence Rossignol'a bazı çalışanların şikayette bulunduğu ancak şu ana kadar yanıt alamadığı bildirildi.


Batı ülkelerinin, nükleer enerji programı konusunda Tahran ile anlaşmasının ardından bu ülkeye yönelik ambargonun da kalkması kararlaştırılmıştı. Ambargo öncesi Fransa, İran'ın en önemli ticari ortaklarını birisi olarak biliniyordu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS