Alman bakandan "imam" açıklaması

Alman bakandan "imam" açıklaması

Almanya Federal Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Alman ordusunda görevli Müslüman askerler için ordu içinde imam görevlendirilip görevlendirmeyeceğinin değerlendirildiğini açıkladı.

Alman Haber Ajansı DPA'ya konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Von der Leyen, “İmamların orduda görevlendirilmesi gibi düşüncelere açığız. Orduda imama ihtiyaç duyulup duyulmadığını inceliyoruz. İmam ihtiyacının ne kadar büyük olduğunu ve buna alternatifleri de araştırıyoruz” dedi.


Hürriyet'te yer alan habere göre, Alman ordusundaki Müslüman askerlerin farklı ve geniş alanda görev yaptıklarını hatırlatan Von der Leyen, imam görevlendirilmesinin lojistik bir sorun olduğunu da kaydetti.


Alman Savunma Bakanı, genç askerlerin farklı dilleri konuşabildikleri için mülteci sorununda büyük destek verdiklerini de belirterek, “Genç askerlerin dil konusunda aracılık ettiklerini görüyorum. Arapça'yı çok akıcı bir şekilde konuşuyorlar. Bu da çeşitliliğin ne kadar faydalı olduğunu göstergesi” dedi.


Almanya'da orduya alınmada personel dini inancını açıklamak zorunda olmadığı için ordudaki Müslüman asker sayısı tam olarak bilinmiyor. 177 bin askeri bulunan Alman ordusunda tahmini Müslüman asker sayısı bin 600.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS