Alman basınından o silahlar için flaş iddia!

Alman basınından o silahlar için flaş iddia!

Almanya'nın IŞİD'e karşı mücadele etmesi için Peşmerge güçlerine verdiği silahlar Kuzey Irak'ta silah pazarlarında satılıyor. Alman yayın kuruluşları WDR ve NDR, yaptıkları araştırma neticesinde Alman silahlarının Kürt  bölgesindeki silah pazarlarında satıldığını ileri sürdü.

Bir zamanlar Alman ordusunun kullandığı tüfek ve tabancaların dolar cinsinden dört basamaklı ücret karşılığında alınabildiğine dikkat çeken WDR ve NDR, silahlar gönderilirken duyulan “Yanlış kişilerin eline geçebilirö endişesinin gerçek olduğunu vurguladı.


Yakalanacağını anlayan PKK'lı intihar etti


Alman hükümeti Peşmerge'yi desteklemek amacıyla 2014 yılının ortalarında Milan tipi anti tank füzelerinin yanı sıra, 20 bin adet G3 ve G36 tüfeği ile yaklaşık 8 bin tabanca ve çok sayıda mühimmat göndermişti. Gönderilen bu silahların ne kadarının Peşmerge güçleri tarafından satıldığının bilinmediği belirtiliyor.


IŞİD keskin nişancılarının videosu yayınladı


Parasızlıktan satıyor olabilirlerSilahların satışının bireysel ve para sıkıntısı nedeniyle yapılmış olabileceği ihtimalini gündeme getiren yayın kuruluşları, Erbil yakınlarında olduğu kaydedilen silah pazarında kalaşnikof ve G3 tipi tüfeklerin 1450 ile 1800 dolar arasında elde edilebildiğini duyurdu. Silahların üzerinde Alman Ordusu “Bundeswehr" ibarelerinin kısaltması “BW"  yazısı ile üretici firma olan Heckler & Koch'un kısaltmasının “HK“ bulunduğu kaydedilen haberde, Süleymaniye'deki silah pazarında ise P1 tipi tabancaların “BW" işareti ile orijinal paketinde 1200 dolara satıldığı yer aldı.


ABD vize muafiyet değişiklikleri uygulamasını başlattı


Silahların dağıtımını Peşmerge yaptı


Haberde WDR ve NDR'e açıklama yapan Alman Savunma Bakanlığı yetkilisinin silahların dağıtımının Peşmerge tarafından yapıldığını, Alman makamlarının silahların takibini yapmasının mümkün olmadığını ve bazı silahların satılmasının tamamen önüne geçilmesinin de zor olduğunu söylediği aktarılıyor.


Alman makamlarının Kürt yetkililerden yaklaşık bir yıl önce, gönderilen silahların ne kadarının elde olduğu ve kullanıldığına dair envanter talep ettiği, ancak henüz yanıt alınamadığı da haberde yer alan bilgiler arasında.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS