Alman istihbaratı 17 cihatçının peşinde

Alman istihbaratı 17 cihatçının peşinde

Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Jens Teschke, "Suriye'de savaştıktan sonra geri dönen yaklaşık 50 kişi var. Bunların arasında 17'si aktif bir şekilde çatışmalara katılmış olanlar. Bunları izliyoruz" dedi.

Federal Basın Merkezi'nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Teschke, Suriye'ye savaşmaya giden Alman vatandaşlarının istihbarat ve güvenlik birimleri tarafından izlendiğini söyledi.

"Kesin olmayan rakamlara göre 200'den fazla Alman vatandaşı Suriye'ye gitti. Yaklaşık sayı 230. Bir artış eğilimi var" diyen Teschke, "Suriye'de savaştıktan sonra geri dönen yaklaşık 50 kişi var. Bunların arasında 17'si aktif bir şekilde çatışmalara katılmış olanlar. Bunları izliyoruz. Bu kişilerin Almanya'da herhangi bir saldırı planı içinde olabilecek kadar radikalleştikleri yönünde henüz bir işaret yok" ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Jens Teschke, Suriye'de savaşıp Almanya'ya dönen 17 kişi hakkında daha ayrıntılı bilgi olup olmadığı sorusuna ise "Bunların bir bölümü, sonradan Müslüman olmuş Almanlar. Suriye'ye gitmiş, burada aktif olarak çatışmalara girmiş ve geri gelmiş kişiler. Şimdi tümüyle normal bir yaşam mı sürüyorlar ben bilmiyorum. Ama eyalet istihbarat teşkilatları ve duruma göre Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı ile bunları izliyor ve neler yaptıklarını
biliyoruz" yanıtını verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS