Son Dakika

Alman komedyen hakkında ilk karar verildi

A A

17.05.2016 - 20:38 Son Güncelleme:

Hamburg Eyalet Mahkemesi Alman mizahçı Böhmermann'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a “Sövgü şiiri” hakkında ilk kararı verdi. Erdoğan'ın avukatı “Karardan memnunum” dedi.

Alman komedyen hakkında ilk karar verildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret şiirine ilk mahkeme kararı çıktı. Hamburg Eyalet Mahkemesi şiiri prensipte mizah olarak değerlendirdi, ancak şiirin büyük bölümünü yasakladı. Mahkeme şiirin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ifade özgürlüğü tutumuyla ilgili bölümlerini ve politikasına karşı eleştirileri yasalara uygun buldu. Hamburg Eyalet Mahkemesi şiirdeki “Akılsız bir çuval, korkak ve tutuk” sözlerini de yasalara uygun olarak değerlendirdi.

Ancak Mahkeme şiirin Cumhurbaşkanı'na sövgüyü içeren büyük bölümünün yasalara aykırı düştüğü kararını verdi ve yayınlanmasını yasakladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Hubertus von Sprenger, “Karardan memnunum” dedi. Ancak Böhmermann'ın avukatı Christian Schertz mahkemenin kararını “yanlış” diye niteledi ve bunun sansür anlamına geldiğini, sanat özgürlüğüne aykırı olduğunu söyledi. Avukat Schertz, itiraz yollarını araştırdıklarını, gerekirse Anayasa Mahkemesi'ne gideceklerini belirtti.