Son Dakika

Almanya Türkçe'nin "sesini kısıyor"

A A

26.02.2016 - 19:20 Son Güncelleme:

Almanya’da 1964 yılından bu yana Türkçe yayın yapan Köln Radyosu’nun yayınları haftalık 8 saatten 2.5 saate indirmek isteniyor. Kamu Radyosu olan Batı Almanya Radyo Televizyon Kurumu WDR’in bu kararı anadile vurulan büyük bir darbe olarak niteleniyor… 

Almanya Türkçe'nin "sesini kısıyor"

Yarım asırdan fazla bir süredir Almanya’da yaşayan Türk vatandaşların ana dilde radyo dinleme imkanı sunan Köln radyosu için planlanan değişiklik Almanyadaki Türkleri de harekete geçirdi. Almanyada yaşayan Sevgi Demirkaya ve Kenan Zöngör'ün www.change.org sitesi üzerinden imza kampanyası başlattı. Kampanyada “WDR anadildeki yayınları ciddi bir biçimde budayarak, Almanya’da kültürel çoğulculuk ilkesine karşı gelmektedir. Böylece anadilin göçmenler arasında kimlik belirleyici bir kültür olduğu reddedilmektedir” denildi. 

Açıklamada, farklı gruplar için yapılan özel yayınların televizyon, radyo vergisi ödeyen Köln Radyosu için de yapılmasının doğal bir hak olduğu vurgulandı.

İmza kampanyasına katılmak isteyenler için ilgili link:

https://www.change.org/p/sevgi-demirkaya-kenan-z%C3%B6ng%C3%B6r-k%C3%B6ln-radyosu-ist-auch-deutsches-kulturgut-nein-zu-streichungen-und-qualit%C3%A4tsverlust

Köln radyosunun haftalık 8 saat Türkçe yayınının  2,5 saate indirilmesi de toplum içerisinde büyük tepki çekiyor.Almanya „anadil hakkı“ konusunda Türkiye ve dünyanın diğer ülkelerine yönelik sürekli uyarılarda ve eleştirilerde bulunurken kendi sınırları içerisinde anadil hakkı konusundaki bu tavrı eleştirilere neden oluyor. 

KÖLN RADYOSU NASIL KURULDU?

Köln radyosu Almanya’ya göç tarihi kadar eski bir geçmişe sahip. Türklerin almanyaya göçünün ve tüm bu sürecin canlı tanıklarından biri aynı zamanda. Alman Sendikalar Birliği (DGB) ile İşverenler Sendikası; Almanya’ya misafir işçi olarak giden Türklerin, dil bilmedikleri sebebiyle Türkçe dilinde yayın yapan bir radyo kanalı kurulması için Batı Almanya Radyo Televizyon Kurumu’na (WDR) başvuruda bulunuyor. Teklif kabul görüyor ve Köln Radyosu, 2 Kasım 1964’te ilk yayına başlıyor. O zamandan bu güne kadar da Türkiye’de ve almanya’da olan gelişmeleri dinleyicilerine duyuruyor. Hali hazırda Köln radyosu WDR Funkhaus Europa radyo kanalı içinde pazartesinden cumartesine saat 18:00 ile 19:00 arasında bir saat yayın yapıyor. Pazar günleri ise ise iki saat Türkçe yayin bulunuyor.

Sevgi Demirkaya ve Kenan Zöngör'ün imza kampanyası çağrıları şöyle:

Köln Radyosu ortak kültürümüzdür! Kesintilere ve kaliteden ödüne hayır! Köln Radyosu 50 yıldan uzun bir süredir Almanya’daki hayatı, siyaseti ve tartışmaları burada yaşayan Türklerin bakış açısından yansıtmaktadır. Köln Radyosu Almanya, Avrupa ve Türkiye’den haberleri bağımsız ve eleştirel sunmaktadır. Köln Radyosu, dinleyicilerinin anadilini konuşan bir Alman kamu yayın kuruluşu olması nedeniyle güven vermektedir. Köln Radyosu dinleyicileri de diğer radyo dinleyicileri gibi radyo ve televizyon vergisi ödemektedir. Dolayısıyla diğer dinleyici kitleleri için yapılan özel yayınlar gibi kendisi için de bir saat bile olsa bir yayın yapılması hakkına sahiptir. WDR anadildeki yayınları ciddi bir biçimde budayarak Almanya’da kültürel çoğulculuk ilkesine karşı gelmektedir. Böylece anadilin kimlik belirleyici bir kültür olduğu reddedilmektedir. Çoğulculuk tam da bugün tasarruf edilmesi düşünülemez bir kalem olmalıdır! Köln Radyosu’nun yayınlarının bugüne dek olduğu kapsamda ve aynı kaliteyle sürmesini istiyoruz!