Son Dakika

Almanya'da PEGIDA'nın kurucusuna para cezası

A A

04.05.2016 - 10:20 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Almanya'da Müslümanları aşağılamak ve kışkırtıcılık suçlamasıyla yargılanan ve kendini "Nikah şahidim Türk" diye savunan aşırı sağcı PEGIDA hareketinin kurucusu Lutz Bachmann'a para cezası verildi.

Almanya'da PEGIDA'nın kurucusuna para cezası

Almanya'da aşırı sağcı "Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar" (PEGIDA) hareketinin kurucusu Lutz Bachmann, Müslümanları aşağılamak ve kışkırtıcılık yapmak suçlarından 9 bin 600 Euro para cezasına çarptırıldı.

Pegida'nın kurucusundan "Nikah şahidim Türk" savunması

Davaya bakan Dresden Sulh Ceza Mahkemesi, daha önce de hırsızlık ve uyuşturucu ticaretinden sabıkası bulunan 43 yaşındaki Bachmann'ı, "Facebook"ta yayınladığı bazı yorumlarında Müslümanları ve yabancıları aşağılamak ve halkı bu kişilere karşı kışkırtmaktan” suçlu buldu ve 9 bin 600 Euro para cezasına çarptırdı.

Erdoğan'a hakaret eden komedyen Almanya'dan ayrılıyor

Bugün görülen davanın ikinci duruşmasında savcılık Bachmann hakkında 7 ay hapis cezası talebinde bulunmuş, yorumların müvekkillerine ait olmadığını savunan avukatları ise Bachmann'ın serbest bırakılmasını talep etmişti.

Bachmann, 19 Nisan'da görülen duruşmasında kendisini, "Nikah şahidim Türk, çok sayıda Müslüman arkadaşım" var diye savunmuştu.